Det var hösten 2013 som Nyköpings kommun fällde de två ekarna på Norrköpingsvägen. Ekarna var i dåligt skick och kommunen ansåg inte att de var del av en allé eftersom en rondell i dag är placerad mitt i det som en gång utgjorde allén mot Bergshammar. Därför söktes inte dispens som vanligen krävs eftersom alléer är extra skyddsvärda.
När länsstyrelsen i Sörmland krävde att träd skulle återplanteras och överklagade kommunen till mark- och miljödomstolen som gav kommunen rätt.
Men nu har ekfrågan alltså gått vidare till Mark- och miljööverdomstolen som slutligen sätter ner foten, river upp det tidigare domslutet och konstaterar att ekarna var del av en allé, oavsett rondell i mitten.
Länsstyrelsens beslut gäller därmed och kommunen måste plantera två nya ekar på Norrköpingsvägen. De ska vara av svenskt ursprung och ska planteras senast den sista juni i år.