Granström: "Det känns skit helt enkelt"

Beskedet om nedläggning av Thorsmanfabriken på Arnö i Nyköping är ett dråpslag för hela regionen. – Det känns skit helt enkelt, säger Urban Granström (S) kommunstyrelsens ordförande. Men det finns hopp om nya jobb.

Urban

Urban

Foto: Fotograf saknas!

Nyköping2015-10-15 15:08

Han blev informerad av Schneiders ledning på onsdag. Ett besked som han tycker är tråkigt och tungt framför allt för personalen som berörs direkt.

– Thorsman är ett klassiskt Nyköpingsföretag. Och att 150 anställda riskerar sina jobb på ett bräde är väldigt ovanligt, säger Urban Granström.

Av samma åsikt är oppositionsrådet Anna af Sillén (M). Nyköpings kommun startar nu ett samarbete med arbetsförmedlingen att matcha personalens kompetens mot de arbeten som efterfrågas nu och i framtiden.

Urban Granström, säger att det finns en risk att några av de drabbade väljer att flytta från regionen. Men han säger samtidigt att arbetsmarknaden ser ljus ut när resecentrum ska byggas och snabbjärnvägen Ostlänken.

Och det är en liten uppgång på arbetsmarknaden i regionen, säger Mats Karlsson, arbetsförmedlingens chef i södra Sörmland.
– Men det är fortfarande inget drag, det finns ingen uppsjö för den här typen av jobb som på Schneider (Thorsman), säger han.

Mats Karlsson säger att det finns några alternativ antingen att vidareutbilda sig (anläggnings- och betongarbetare, lärare och vården söker med ljus och lykta efter personal) eller söka jobb på pendlingsavstånd.

Han tycker att de anställda ska överväga att skola om sig.
Schneider Electric har även tillverkning i Väster Haninge och Mora samt på en mindre enhet utanför Malmö. För en del av personalen som förlorar jobbet i samband med nedläggningen kan det finnas möjlighet att få jobb på andra enheter.

– Schneider uppmuntrar duktigt folk och det finns jätte många duktiga här som vi kan erbjuda jobb om de har intresse av att arbeta på andra enheter, både i Sverige och utomlands, säger Anders Borg, verksamhetsansvarig på fabriken på Arnö.

Den som är intresserad får anmäla intresse och sedan undersöks möjligheten från fall till fall.

– Man vill ta socialt ansvar och hjälpa folk under hela processen. Vi kommer att ta in Trygghetsrådet och omställningsföretag till hjälp och samarbeta med facket.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om