Gratisboende rektor betalar 14 hyror

Gymnasierektorn som bott gratis på kommunens elevhem i Brandkärr har sagt upp sig. Han tvingas betala tillbaka 14 månadshyror.

_JEN3811.jpg

_JEN3811.jpg

Foto: Fotograf saknas!

NYKÖPING2015-04-14 06:37

Rektorn hade tidigare sagt att haft för avsikt att jobba kvar i ytterligare några år. Hans tid på Nyköpings gymnasium fick ett abrupt slut efter att det uppdagats att han under flera år bott på elevhemmet i Brandkärr utan att betala hyra. Den 31 mars blev hans sista anställningsdag.

– Det viktiga för mig var att komma till ett snabbt avslut, säger gymnasiechef Åsa Ridne.

Hon säger att hon startade en utredning då hon blev uppringd och informerad om rektorns gratisboende. Därefter var rektorns förtroende förbrukat.

Har ni polisanmält rektorn?

– Nej, och det kommer vi inte heller att göra. Det är en samlad bedömning.

I utredningen har det kommit fram att rektorn av en tidigare chef fått löfte att övernatta i lägenheten.

– Det har funnits en del oklarheter, säger Åsa Ridne.

Hon säger dock att hon inte själv känt till gratisboendet innan hon fick tips om det.

Enligt uppgifter till SN har rektorn använt lägenheten i flera år.

Varför behöver han bara betala 14 månadshyror?

– Vi landade i det. Det har varit svårt för oss att utreda allt till fullo. Lägenheten har använts även av andra personer, exempelvis föreläsare.

Rektorstjänsten kommer inte att återbesättas. Månadshyran för lägenheten är cirka 2400 kronor. Enligt Åsa Ridne får rektorn ordinarie lön fram till sin uppsägningsdagen och inga övriga ersättningar.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om