Första elbĂ„ten frĂ„n Nyköping – ska följas av 440 per Ă„r

Den första elbÄten frÄn Nyköping Àr klar och pÄ fabriksgolvet bubblar det av pionjÀranda och optimism. Till Ärsskiftet ska 100 personer jobba hÀr. PÄ sikt kan det bli betydligt fler.

Det hÀr Àr den första elbÄten som fÀrdigmonterats i Xshores nya fabrik i Nyköping. Slutdestinationen Àr en kund i VÀstsverige, berÀttar Elias WÀstberg, fabrikschef.

Det hÀr Àr den första elbÄten som fÀrdigmonterats i Xshores nya fabrik i Nyköping. Slutdestinationen Àr en kund i VÀstsverige, berÀttar Elias WÀstberg, fabrikschef.

Foto: Roger Sundberg

Nyköping2022-04-16 19:34

Skrovet blÀnker pÄ den nyproducerade elbÄten. Den stÄr uppstÀlld pÄ en kÀrra i fabriken och ska snart rulla vidare till en kund pÄ VÀstkusten.

Slutdestinationen har varit klar sedan lĂ€nge. Det rĂ„der nĂ€mligen inte nĂ„gon brist pĂ„ köpare till "havets Tesla", som Xshores elbĂ„t Eelex 8 000 ofta kallas i nationell och internationell bĂ„tpress. TvĂ€rtom.

– Intresset för vĂ„r elbĂ„t Ă€r superstort. Kunderna stĂ„r i kö, sĂ€ger Elias WĂ€stberg, fabrikschef.

undefined
Karin Lindström kommer frÄn fordonsindustrin, dÀr hon arbetat med linjeproduktion. Nu Àr hon chef för linjeproduktionen av elbÄtar vid Nyköpingsfabriken. Martin Nitschke och Tobbe Matiasson arbetar med en av bÄtarna.

Det Ă€r i detta sammanhang – en stor efterfrĂ„gan – som fabriken i Nyköping ska ses. UppmĂ€rksamheten kring Xshore har varit enormt stor men hittills har tillverkning varit relativt blygsam.

Helt andra produktionsvolymer kan uppnÄs nÀr verksamheten i den nya anlÀggningen Àr i full gÄng. Planen Àr att det ska ske till Ärsskiftet.

– DĂ„ ska vi kunna producera 440 bĂ„tar per Ă„r hĂ€r, sĂ€ger Elias WĂ€stberg.

Nyheten om Xshores satsning i Nyköping presenterades sommaren 2021. I dag arbetar ett drygt 50-tal personer i fabriken. NÀr den kör för fullt ska den sysselsÀtta runt 100 personer.

Men det kan bli betydligt fler. Ett personalbehov pÄ 100 personer gÀller sÄ lÀnge fabriken kör med ett skift. Om treskift införs kan fabriken sysselsÀtta 250 personer.

undefined
Just nu monteras korken pÄ bÄtarna i ett provisoriskt utrymme. NÀr linjeproduktionen Àr igÄng kommer arbetet att göras vid en av dessa stationer.

Är det ett rimligt framtidsscenario?

– Jag tycker att det Ă€r realistiskt om man tittar pĂ„ intresset för vĂ„ra bĂ„tar. Det Ă€r som sagt superstort i dag. Och dĂ„ ska man tĂ€nka pĂ„ att elbĂ„tar Ă€r nĂ„got relativt nytt i branschen. Med tanke pĂ„ klimatomstĂ€llningen kommer intresset att öka.

Men det ÄterstÄr en hel del arbete innan fabriken kan köra för fullt med ett skift.

BĂ„tarna som byggs i Nyköping ska monteras lĂ€ngs med en produktionslinje – nĂ„got som Ă€r ovanligt i den hantverksdominerade bĂ„tbranschen men standard inom bilbranschen. NĂ€r linjen Ă€r klar, i mĂ„nadsskiftet maj/juni, ska monteringen ske lĂ€ngs en linje med 13 stationer.

Karin Lindström Àr chef för monteringen. Tidigare har hon jobbat med liknande frÄgor pÄ SAAB och Scania, som lÀnge tillhört vÀrldstoppen vad gÀller linjeproduktion.

– Det Ă€r inte sĂ„ stor skillnad att arbeta med linjeproduktion av bĂ„tar. Det handlar om att fĂ„ fram ett standardiserat arbetssĂ€tt för att uppnĂ„ maximal effektivitet och maximal kvalitĂ©, sĂ€ger hon.

undefined
Den tillverkningsprocess som ska anvÀndas nÀr bÄtskroven ocksÄ byggs i Nyköping testas av Jenny Nyman och Kristoffer Svensson.

En annan del som Ànnu inte Àr pÄ plats Àr skrovtillverkningen.

Skroven till Eelex 8 000 byggs av en plast som Ă€r vanlig inom flygindustrin men relativt ovanlig inom bĂ„tbranschen: Andelen fossilt material i form av polymer Ă€r relativt lĂ„g medan andelen fiber Ă€r högre.

– Det gör att klimatavtrycket frĂ„n den hĂ€r plasten blir lĂ€gre. Dessutom vĂ€ger den hĂ€r plasten ungefĂ€r hĂ€lften sĂ„ mycket som vanlig plast. Det innebĂ€r ocksĂ„ miljövinster.

Varför arbetar inte alla bÄttillverkare med den hÀr plasten?

– De initiala investeringskostnaderna Ă€r relativt stora. MĂ„nga bĂ„ttillverkare börjar i det lilla och dĂ„ Ă€r det svĂ„rt att klara kostnaderna. Det Ă€r annorlunda nĂ€r man bygger upp en fabrik, sĂ€ger Elias WĂ€stberg.

undefined
Skroven kommer i dag frÄn olika underleverantörer. Till Ärsskiftet ska de framstÀllas vid Nyköpingsfabriken.

I dag arbetar en liten grupp anstÀllda med att testa tillverkningsprocessen. Till Ärsskiftet ska skrovtillverkningen börja pÄ riktigt och dÄ kan Nyköpingsfabriken köra för fullt.

Kristoffer Svensson Àr en av dem som arbetar med testerna. Han ser fram emot att skrovtillverkningen kommer igÄng.

– Vi har en fantastisk stĂ€mning i vĂ„r grupp och ska se till att den fortsĂ€tter vara bra nĂ€r vi fĂ„r nya kollegor, sĂ€ger han.

Nytt kapital till Xshore

NÀr Xshore nyligen hade en finansieringsrunda var intresset stort och pÄ kort tid fick man in en halv miljard kronor. Enligt Xshore ska pengarna framför allt anvÀndas till investeringar i fabriken i Nyköping.

Intresset för Xshores elbĂ„t Eelex 8 000 fortsĂ€tter att vara stort och Ă€r vĂ€xande, enligt Xshore. Kunderna finns framför allt i Europa, Nordamerika och Mellanöstern.

Den nya anlÀggningen i Nyköping har lockat besökare frÄn en rad olika lÀnder pÄ flera olika kontinenter.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!