För folk som samlar på Märklintåg är Krokodilen den kanske mest eftertraktade av alla modeller i samlingen. Under kvällen körde loket, som har gått i de schweiziska Alperna förbi Nyköping.
– Det här har varit diamanten bland modelljärnvägar, den har en historia som talar för sig själv. För mig personligen var det stort, säger tågentusiasten Kjell-Åke Johansson från Oxelösund.
Kjell-Åke var långt ifrån ensam på perrongen och han uppskattar att det var ett 50-tal entusiaster som inväntade det gröna loket, som till slut dök upp vid 18-tiden.
– Det var försenat för det hade hänt något i Vagnhärad, så jag stod där i närmare tre timmar.
Krokodilen visades upp i Gävle i samband med helgens firande av Eltåg 100 år och under resan till och från Sverige har passagerare kunnat åka med i sju vagnar.
Över natten har tåget stannat till vid järnvägsknuten Mjölby, och fortsätter därifrån resan söderut.
Kjell-Åke berättar att loket är 89 år gammalt och att det slutade tillverkas 1926, och det var första gången som det rullade på svensk mark.
– Så det här lär man väl inte få se inom det närmaste brådrasket.