Demonstrationen går under namnet Rädda Nyköpings lasarett. Men det är inte så att Nyköpings lasarett är nedläggningshotat utan snarare ett sätt att manifestera lasarettets framtid, förenas och ge uttryck för den tunga arbetsbördan på lasarettet, förklarar Johanna Strandberg, sjuksköterska.
– Alla som vill är välkomna att delta, säger Johanna Strandberg.
Hon och hennes kollegor ser gärna att landstingsdirektör Jan Grönlund och landstingspolitikerna närvarar.
– Vi vill bli tagna på allvar och få politiker och ledning att inse att det inte bara rör sig om en liten grupp som väsnas. Även arbetskamrater i Katrineholm och Eskilstuna har det likadant, säger hon.
Men få förtroendevalda tänker närvara.
Hälso- och sjukvårdslandstingsrådet Fredrik Lundgren (L) säger att han varit på flera dialogmöten med personalen och upplever att han har en bra bild över situationen och därför inte tänker komma. Lotta Back (V) säger att man inom partiet inte pratat om saken. Ann-Sofie Jacobsson (MP) säger att alla är upptagna av kongressen i Karlstad.
Marie-Louise Forslund-Mustaniemi (KD) säger att hon inte kan.
Och ingen från Sverigedemokraterna ska närvara.
– Alla är uppbokade för Jimmie Åkessons sommartal i Stockholm, säger gruppledaren Anton Berglund (SD).
Borde inte du som folkvald vara på plats?
– Klart man skulle kunna tänka sig, men man måste inte, svarar Anton Berglund.
– Jag tycker vi ständigt lyssnar in, svarar Ann-Sofie Jacobsson (MP).
Landstingsstyrelsens ordförande Monica Johansson (S) säger att hon inte ser demonstrationen som ett missnöje över den förda politiken. Snarare en frustration över den rådande situationen, uppger hon.
Personallandstingsrådet Jacob Sandgren (S) kommer vara på plats vid Stora torget.
På plats kommer även Magnus Leivik (M) vara och Lorena Ramos Cabrera (Vård för pengarna).
– Det är viktigt att visa sig, men vi tänker inte tåga, säger Lorena Ramos Cabrera.
Magnus Leivik säger att det inte är frågan om att vinna politiska poäng.
Vårdförbundets vice ordförande Marie Stenbäck säger att styrelsen inte diskuterat frågan och att det får ske "efter förmåga".
Landstingsdirektör Jan Grönlund kommer också att närvara. Vi har även sökt landstingsstyrelsens andre vice ordförande Mattias Claesson (C) men utan resultat.