Misstanke om sjukdom efter vansinnesfärd

Föraren av den bil som på torsdagen körde på fel sida av motorvägen utanför Nyköping är misstänkt för vårdslöshet i trafik. Polisen har även omhändertagit den 82-åriga mannens körkort.

NYKÖPING2011-11-12 10:15

Under fredagen förhördes mannen av polis. Han ska då ha berättat att han i och för sig var medveten om att han körde på fel sida av vägen, men att han kände sig väldigt förvirrad.
– Det kan vara så att en sjukdomsbild ligger bakom. I så fall handlar det inte om något brott och då kommer misstankarna att avskrivas, säger Jörgen Ingårda, utredare vid trafikpolisen i Nyköping.
Under fredagen omhändertog polisen även mannens körkort och skickade det vidare till Transportstyrelsen, som nu kommer begära in ett läkarintyg för att se om mannen kan ha körkortet kvar.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om