Misstänkt svindel med amerikanska bilar

Polisens ekorotel i Nyköping utreder en omfattande härva av misstänkta bedrägerier i samband med försäljning av amerikanska bilar.

NYKÖPING2012-03-30 07:34

Enligt misstankarna har ett stort antal kunder betalat hundratusentals kronor för bilar som aldrig har levererats.
De misstänkta bedrägerierna har pågått i två olika bolag, som har specialiserat sig på att sälja importerade amerikanska bilar i mycket fint skick.
En del kunder som har köpt bilar via bolagen har fått sina amerikanska ögonstenar. Andra har inte sett röken av några fordon, trots att de har betalat hundratusentals kronor i förskott.
Just nu misstänks mellan 40 och 45 kunder ha blivit lurade.
– Var och en av dem har betalat mellan 150 000 och 450 000 kronor utan ha fått någon bil. Totalt handlar det om misstänkta bedrägerier för åtta-nio miljoner kronor, berättar Lars Liewenborg, chef för ekoroteln.
De senaste bilaffärerna har genomförts via ett bolag med säte i Flen. Bolagets två företrädare, en man från Stockholmsområdet och en man från Flen, häktades för en tid sedan av Nyköpings tingsrätt misstänkta för grova bedrägerier.

Läs mer i tidningen fredag 30 mars: Misstänkt för liknanade bedrägerier tidigare | Köp dagens tidning - läs direkt i din dator/läsplatta

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om