Nyköping Pride hyllas – men näthatarna förfäras

Många älskar projektet, medan andra är kritiska – vissa även hatiska. På SN:s facebooksida har nyheten om Nyköpings Pridefestival skapat debatt.

Några av personerna bakom Nyköping Pride. Från vänster: Kalle Pettersson, Annie Mellström, Ida Andersson och Adam Jakobsson.

Några av personerna bakom Nyköping Pride. Från vänster: Kalle Pettersson, Annie Mellström, Ida Andersson och Adam Jakobsson.

Foto: Fotograf saknas!

Nyköping2017-02-11 04:30

Det har gått drygt en vecka sedan det offentliggjordes att Nyköping får sin egen Pridefestival i sommar. De positiva reaktionerna har inte låtit vänta på sig. På Nyköping Prides egen facebooksida, och via mejl, har hyllningarna vält in, förklarar Ida Andersson, projektledare.

– 'Äntligen' har vi fått höra, 'det var på tiden', 'vi vill vara med'. Det har kommit in så mycket kommentarer. Jag har nog aldrig sett så mycket hjärtan på facebook förut, säger hon.

Även på SN:s facebooksida har reaktionerna överlag varit positiva, även om flera röster ifrågasatt nödvändigheten av Pride. Det finns även användare som gått flera steg längre och riktat hat mot projektet – "Krossa Homolobbyn" och "Sjuka ska ha vård. Inte festivaler" är några exempel.

– Säger man att Pride inte behövs så är man någonstans inte tillräckligt utbildad, säger Ida Andersson, som hoppas att Prideprojektets utbildningssatsning ska bidra till upplysning.

Den kommer genomföras via sociala medier och Nyköpings Prides hemsida, och kommer bland annat bestå av intervjuer med personer som på olika sätt har erfarenhet av hbtq-frågor. Vilka namn det rör sig är arrangörerna än så länge förtegna om.

– Det kommer vara väldigt blandat; hbtq-personer, närstående till hbtq-personer, lite Nyköpingsprofiler, säger Annie Mellström, pr- och marknadsansvarig, som förklarar att satsningen kommer starta i gång inom en snar framtid.

Arrangörerna till Nyköping Pride har själva inte märkt av något hat i sina egna kanaler med anledning av festivalen, men några i gruppen har egna personliga erfarenheter sedan tidigare.

– Jag har fått höra flera gånger, glåpord och liknande. Men det rinner bara av en, jag bryr mig inte på samma sätt längre. När jag var yngre brydde jag mig mer. Det är tråkigt att folk har en så negativ bild av det, när det i grund och botten handlar om kärlek, säger Kalle Pettersson, initiativtagare och idéspruta.

Ida Andersson berättar från sitt håll om närstående som på olika sätt drabbats hårt:

– Jag har vänner som både har blivit mobbade och utfrysta från sina familjer, likväl som att de har blivit nedslagna, säger hon.

Även om glädje och hyllningar hittills har dominerat bland reaktionerna som strömmat in till arrangörerna, så är man ändå förberedd på reaktioner från kritiker och hatare. Gruppen känner sig rustad.

– Nummer ett, vi är ganska starka personer allihop. I samband med festivalen så kommer vi också ha kontakt och samarbeta med polis, väktare och värdar. Vi kommer ha en bra plan och en väldigt väl genomförd riskanalys, säger Ida Andersson.

Just nu är man mest fokuserad på det omfattande arbete som väntar. Man har redan kommit en bra bit in i planeringen.

– Vi kommer etablera en plats här i Nyköping där det kommer pågå aktiviteter, det kommer finnas informatörer på plats, det blir musik och underhållning, föreläsningar och uppträdanden, säger Ida Andersson.

Nyköpings kommun stöder arrangemanget. Utöver det har arrangörerna några möten inbokade med potentiella sponsorer. Det vill man dock inte uttala sig om förrän eventuella avtal är slutna.

Nyköping Pride

Består av Ida Andersson, projektledare, Annie Mellström, pr- och marknadsansvarig, Helena Dahlström, ordförande, Adam Jakobsson, produktionsansvarig och Roland Berge, utbildnings- och webbansvarig.

Initiativet togs av Kalle Pettersson, som verkat för en Pridefestival i Nyköping sedan flera år tillbaka, och Helena Dahlström. Kalle agerar idébollplank i projektet.

Pridefestivalen hålls i Nyköping i två dagar i månadsskiftet juni/juli. Fram tills dess pågår en utbildningssatsning som går att följa på facebooksidan Nyköping Pride eller på projektets hemsida.

Mer information finns på www.nykopingpride.se

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om