Det var under ett besök i Sutherland, söder om miljonstaden Sydney, som Teodor Laaksonen på ett fysiskt sett fick känna av de katastrofala skogsbränder som sedan flera veckor tillbaka håller delar av Australien i ett järngrepp.
– Det var tjockt med rök. På gatorna stod försäljare och sålde andningsksydd. Efter en stund såg jag att mina armar täcktes av aska, berättar han.
När han började känna av kväljningar, bestämde han sig för att lämna området.
– Jag stod ut att vara i Sutherland några timmar, sedan bestämde jag mig för att återvända till Sydney. Det var skönt men jag tänker på alla som inte har lika lätt att bara lämna drabbade områden.
Teodor Laaksonen är en av många unga svenska människor som har sökt sig till Australien för att uppleva landets kultur och natur. Tillvaron i Sydney är fantastisk. Han har fått jobb som en slags trädgårdsmästare och reser runt i staden och hjälper människor med deras trädgårdar och på kvällarna blir det en del surfing.
Men även om livet rullar på i Sydney, lider Teodor Laaksonen med de människor som drabbas av skogsbränderna och katastrofen är ett ständigt samtalsämne i miljonstaden.
– Människor här pratar om alla djur som råkar illa ut och om alla de brandmän, frivilliga och anställda, som kämpar mot bränderna.
Eftersom skogsbränderna förvärras av att flera värmerekord har slagits i Australien diskuteras ofta klimatförändringar i samband med katastrofen - i alla fall i Sverige. I Australien är klimatförändringarna däremot inte något stort ämne. Det är i alla fall Teodor Laakssonens intryck.
Om klimatförändringarna diskuteras är det ofta bland lite yngre människor och bland turister, förklarar han.
– I mitt jobb träffar jag mest lite äldre människor. De pratar aldrig klimatförändringar när skogsbränderna kommer på tal. Kanske finns det en generationsskillnad här, funderar han.
Skogsbränderna har i varierande grad rasat sedan i september förra året. Till helgen befarar myndigheterna att höga temperaturer och kraftiga vindar ska leda till att de får ny fart och har utlyst undantagstillstånd i hela delstaten New South Wales, där bland annat Sydney ligger.
Teodor Laaksonen hoppas att läget ska förbättras och räknar med att stanna i landet till sommaren.
– Förutom bränderna är det fantastiskt i Australien, säger han.