Nyköping ska fortsätta växa. Och vare sig byggentreprenörerna eller kommunen slår av på takten.
Anna Swanson, kommunens fastighetsförsäljare, har mycket att stå i. Hon säger att det finns en stark efterfrågan att bygga i Nyköping.
I fjol ökade folkmängden med 702 invånare, 440 året innan.
Och Nyköping vill fortsätta växa, precis som alla andra kommuner.
Men finns det verkligen så mycket folk som vill bosätta sig i Nyköping?
– Självklart, vårt mål är att bygga uppemot 350 boenden per år. Det finns ju en bostadsbrist, framför allt bland yngre, säger Anna Swanson.
Av samma åsikt är byggherrar som Peab och Svenska hyreshus, som planerar flera byggen.
– Nyköping är en expansiv ort, staden växer. Och vi bygger kostnadseffektivt och kan därför erbjuda nyproducerade bostäder i en attraktiv prisnivå, säger Ann-Louise Gustafsson, affärsutvecklare på Svenska hyreshus.
– Om Nyköping växer med 700 invånare ett år behövs ungefär 350 nya bostäder. Jag tror absolut att det finns möjligheter för Nyköping att fortsätta växa, men marknaden får utvisa hur mycket, säger Johnny Lundqvist, Peab.
Kommunala bostadsbolaget Nyköpingshems vd Christer Gustavsson tycker frågan om det verkligen finns folk till alla nya bostäder är berättigad. Trots att Nyköpingshem har en lång bostadskö, betyder det inte att folk står utan bostad, förklarar han.
Ungefär samma resonemang för HSB:s vd Kjell Landström.
– Vi räknar med att vårt projekt kommer sälja ut, det är jag inte bekymrad över. Men det har märkts en liten avmattning, det har ju byggts många nya bostadsrätter i Nyköping, säger han.
Räknar man samman alla planerade lägenhetsprojekt på kort och lite längre sikt kan Nyköping ha över tusen nya bostäder.
Det område som vuxit mest är det på Brandholmen. Från att ha varit ett varvsområde är det i dag ett bostadsområde för flera tusen invånare.
Anna Swanson säger att det snart inte finns någon ledig tomt på Brandholmen.
Något som diskuterats är en butik. Och nu planerar Peab och kommunen att skapa ett mindre köpcentrum intill rondellen vid Tessinskolan.
– Ja, vi tittar på att möjliggöra för handel där, säger Johnny Lundqvist.