Daniel Eriksson, chef över polisens rotel för grova brott, har jobbat sedan explosionen intrÀffade sent under tisdagsdygnet. Han kan under onsdagsförmiddagen berÀtta för Södermanlands Nyheter att gripandet av den 18-Ärige mannen intrÀffade kort efter explosionen.
â Gripandet intrĂ€ffade ocksĂ„ i Stenkulla. I omrĂ„det fanns patruller nĂ€r explosionen intrĂ€ffade. Det var en del av ett trygghetsskapande arbete, sĂ€ger han.
Den gripne Àr vad jag förstÄr frÄn Nyköping, stÀmmer det?
â Det stĂ€mmer.
Varför nÄgon skulle detonera ett explosivt föremÄl vid Ica nÀra eller pizzerian som ligger intill Àr inte klarlagt.
â Vi tittar pĂ„ motivbilden. Den Ă€r inte helt klart för oss just nu, sĂ€ger Eriksson.
Den geografiska positionen för gripandet och explosionen gör att lÀnken mellan granatfyndet som intrÀffade under mÄndagen har stÀrkts.
Vad jag kunde se igÄr sÄ var det inga större skador pÄ fastigheten, vad tror ni det Àr som har sprÀngts?
â Om det nu Ă€r en handgranat, vilket jag inte vet med sĂ€kerhet att det Ă€r, sĂ„ Ă€r det nĂ„got som inte utgör en sĂ„ stor sprĂ€ngverkan. Det Ă€r splitter i den som kan ha spridit sig pĂ„ en större yta.
Daniel Eriksson sÀger att man som boende i Stenkulla inte behöver kÀnna nÄgon rÀdsla, samtidigt som han förstÄr varför folk Àr rÀdda.
â Ăr det sĂ„ att man stöter pĂ„ ett föremĂ„l som ser ut som en handgranat Ă€r det viktigt att man inte rör den. Man vet inte alls hur de kommer att reagera pĂ„ det. Larma oss istĂ€llet, sĂ€ger han.
Finns det fler misstÀnkta i Àrendet, utöver 18-Äringen?
â Det kan jag inte kommentera.
Peter Linde Àr tillförordnad chef för lokalpolisomrÄde Nyköping. Enligt hans uppfattning har det inte varit direkt oroligt i Stenkulla den senaste tiden, innan de senaste tvÄ dagarnas hÀndelser.
â Det skulle jag inte sĂ€ga. Vi jobbar brett med lĂ€gesbilden i Nyköping och det har inte varit nĂ„got i Stenkulla som sticker ut i jĂ€mförelse med övriga Nyköping, sĂ€ger han.
Nu kommer polisen att rusta för att stÀvja en eskalering med nya vÄldsdÄd. Fler poliser kommer att vara synliga i Nyköping och man fortsÀtter jobba aktivt med trygghetsskapande ÄtgÀrder.
Man har ett tĂ€tt samarbete med polisens underrĂ€ttelsetjĂ€nst, och vid behov kommer man att ta in resurser frĂ„n övriga Sörmland och polisregionen som Ă€ven inkluderar Ăstergötland och Jönköping.
â Jag tycker inte att man som vanlig Nyköpingsbo behöver vara orolig men vi ser vĂ€ldigt allvarligt pĂ„ det som har hĂ€nt och jobbar intensivt med utredningen, sĂ€ger Peter Linde.
Hur ser ni pÄ risken för nya grova vÄldsbrott?
â Vi jobbar sĂ„ aktivt vi kan för att förebygga det, men vi kan samtidigt inte utesluta att det hĂ€nder.