I en artikel i Dagens Nyheter förklarar Moderaterna, Folkpartiet, Centern och Kristdemokraterna att de avgår om Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Miljöpartiet blir större än de.
Men samtidigt säger Alliansen att de inte tänker släppa fram Stefan Löfven (S) som statsminister om han inte kan få igenom sin budget.
– Det är så bakvänt. Men min slutsats är att en röst på de borgliga innebär status quo och ingen förändring och det med stöd av Sverigedemokraterna. Den som vill ha förändring måste rösta på Socialdemokraterna, säger Mikael Damberg.
Samtidigt berättar Mikael Damberg att man vill avskaffa Fas 3, det omtalade utvecklingsprogrammet för arbetslösa, och låta uppemot 5 000 personer i stället arbeta i skolan som extra resurser.
Men till det förslaget slår Sveriges skolledarförbund bakut.