Sämst utdelning för tvillingföräldrar

Under senaste veckorna har debatten kring föräldrapenningen för tvillingföräldrar blåst upp i medierna. Föräldrar till tvillingbarn får nämligen 300 dagar mindre än föräldrar till barn födda olika år. Något som tvillingföräldrarna Fredrik Falk och Sandra Andersson från Bergshammar upplever som en klar orättvisa.

Nyköping2015-07-29 08:02

För varje barn som föds får föräldrar totalt 480 föräldradagar att ta ut från försäkringskassan. Är man däremot tvillingförälder får man endast 480 dagar för ett av barnen plus 180 dagar för det andra.

– Vi går miste om 300 dagar. De behövs i lika stor utsträckning som familjer med två barn födda olika år. Tvillingar är också individer och det ska vara deras dagar, inte våra, säger Fredrik Falk, pappa till de fyra månader gamla tvillingarna Jack och Collin.

Både i riksmedia och i de sociala medierna har frågan uppmärksammats. Bland annat finns facebookgruppen "Tvillingupproret" där många föräldrar menar att det är tufft för en förälder att ge båda barnen lika mycket tid när partnern jobbar.

– Det handlar framförallt om att kunna vara hemma med barnen samtidigt. Att ge båda en trygg famn. Är man själv och det ena barnet börjar gråta står man handfallen eftersom det är omöjligt att dela på sig själv, säger Fredrik Falk.

Sandra Andersson som är mamma till barnen håller med.

– De växer fort och nu när de blir större är det inte lika lätt när man bara har en famn. Hade vi varit två hemma kunde vi lättare hjälpas åt.

På facebook har Försäkringskassan fått många frågor kring föräldrapenningen och hänvisar nu till socialdepartementet och riksdagen. I Södermanland ser politikerna ännu ingen anledning att ändra på lagen.

– Vi har inte uppmärksammat frågan tillräckligt ännu. Personligen tror jag inte att man kan lösa frågan med dubbelt så mycket tid, men självklart måste vi titta närmare på frågan. Kanske vore det bättre att se över barnbidraget eftersom föräldrarna måste köpa dubbelt av allting, säger Caroline Olsson Helmersson, ledamot (S).

Inte heller delar av oppositionen anser att lagen bör ändras.

– Vi ser ingen anledning till någon justering för tillfället. Det måste också vara finansierbart och kunna mötas av en välfungerande barnomsorg. Det är snarare där vi behöver stärka upp. Sen är det viktigt att man inte är borta från jobbet för länge. Det är en väldigt lång tid redan som det är, säger Erik Bengtzboe, ledamot (M).

Både Caroline Olsson Helmersson och Erik Bengtzboe menar också att Sverige redan har en av världens mest generösa föräldraförsäkringar. Fredrik Falk och Sandra Andersson tycker dock att argumenten låter konstiga.

– Vi får lika mycket barnbidrag som alla föräldrar med två barn oavsett om de är tvillingar eller inte. Vi skulle heller inte vara borta från jobbet längre än föräldrar med barn födda olika år. Vi begär bara lika många dagar och framförallt möjligheten att vara hemma samtidigt, säger Fredrik Falk.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om