Under helgen har en, eller flera, stöldligor slagit till mot båtar i Nyköpingsområdet. Totalt har polisen fått in fyra anmälningar om stöld. Men:
– Det kommer med största sannolikhet att bli fler, säger Johnny Rydin, gruppchef vid Nyköpingspolisen.
Stöldbytet har varit batterier och bränsle. I något fall har en motor blivit stulen, men det är inget som har nått polisens kännedom. Det är först när SN under måndagsförmiddagen besökte Maltbacken, utanför Nyköping, som det gick att konstatera att en av båtarna som ligger förtöjd blivit av med en motor.
Låsen till bryggdörrarna hade också blivit utsatta för skadegörelse.
– Det är så jävla tråkigt att stölderna är igång igen, säger en båtägare som vi träffar.
Han vill inte ha med sitt namn i tidningen, utan nöjer sig med att småprata med tidningens reportrar på grusparkeringen.
En annan båtägare som SN träffar berättar en anekdot från Nacka:
– Det fanns ett fall där en gärningsman fick visa polisen hur han bar sig åt för att flytta på en motor på 300 hästar. Han tog en spruta adrenalin i och sedan lyfte han upp motorn, som vägde ungefär 250 kilo. Det är faktiskt rätt imponerande, säger han.
Exakt vilket tillvägagångssätt som tjuvarna använt i det här fallet är inte känt. Klart står att en liga härjar inom Nyköpings- och Oxelösundsområdet. Ingen gärningsman har gripits, till båtägarnas stora förtret.