Olyckan inträffade vid Trafikplats Påljungshage vid femtiden på tisdagskvällen. Räddningstjänst och ambulans ryckte ut till platsen där två bilister hade krockat. Under räddningsarbetet stängdes avfarten till E4 av för trafik. Olyckan ledde till köer.
– Två personer har förts till sjukhus i ambulans, säger Monica Bergström, polisens presstalesperson.
Det var de båda förarna, två män i 45- respektive 55-årsåldern, som fick föras till sjukhus.
Enligt polisen misstänks olyckan ha orsakats av att den yngre mannen ej iakttagit väjningsplikt. Polisen har skrivit en anmälan och ska nu utreda hur olyckan gått till.
Tidigare under tisdagseftermiddagen inträffade en annan olycka på Lennings väg, i korsningen till Runebergsgatan. Där blev en cyklist påkörd av en bilist vid tretiden på eftermiddagen.