Allians för Nyköping kör solo - i gemenskap

Den före detta KD-profilen Veronica ­Anderssons frontalangrepp på gruppledaren Curt Eriksson i tisdagens SN (5/10) var ingen slump.
Det är nu de fyra Allianspartierna i ­kommunpolitisk opposition kan ta tid och utrymme att profilera sig – inte bara inför väljarna utan också i förhållande till varandra.
Den som inte syns förlorar.

Övrigt2011-10-07 05:00

När Miljöpartiet spräckte Nyköpingsalliansen inför valet 2010 ändrades spelplanen för Nyköpingspolitiken. Alliansen är nu mindre än de rödgröna i det nya fullmäktige. En tid vid makten ersätts av en tid i opposition. De politiker som inte är nöjda med de vägval kommunen gör under rödgrönt styre måste skapa ett robust alternativ. I detta är Alliansen en naturlig form av samarbete.
Den som förlorar ett val behöver tid att slicka såren, att ladda om och att bygga nytt. I opposition tar egenintresset raskt över. Det kraschade rödgröna äktenskapet i rikspolitiken illustrerar detta så tydligt som det kan bli. Den gemensamma arenan tar så kallad timeout.
Folkpartiet och Centern har – inte minst via sina gruppledare Göran Silfverling och Eva Andersson – flitigt visat sig i egna frågor – utan Moderaterna. Det här handlar om att synas och att vägra stå i skugga. Moderaterna behöver för sin del också växla upp några varv, men Kristdemokraterna har synts minst. Kritiken har alltså visst fog för sig.
Allianspartierna har nu lagt fram varsitt budgetförslag, inget gemensamt. Det har fått kommunalrådet Urban Granström (S) att på sin blogg nöjt konstatera att det inte finns något samlat oppositionsalternativ. Kan han säga samma sak, med snarlik belåtenhet, inför budget- och valåret 2014 har de fyra Allianspartierna somnat på jobbet. Senast då behöver vi se det rödgröna styret på allvar utmanas av Allianspartierna – med framåtsyftande agenda, byggd på enskilda styrkor och gemensamma krafter.
Den som vill vända en trend måste göra grovjobbet noggrant. Egen profilering är nyttig och nödvändig, men det hindrar inte att Alliansföreträdarna bygger vissa plattformar redan nu.
Ett typexempel är frågan om det kommunala eventbolag som ska samordna arrangemang vid Rosvalla, teatern, Culturum och Träffen. Alliansen har gemensamt reserverat sig inför nästa veckas fullmäktige. Frågan lär återremitteras.
Folkpartiet har kallat detta för en gökunge i kommunekonomin. Vad vill Alliansen se? Ställ krav, rikta kritik – och visa alternativ. Ge väljarna en tydlig fingervisning om varför Nyköping behöver ett bättre styre.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om