Antalet patent är inte problemet
Konkurrensverket har alldeles rätt i sin kritik, och en anledning till att utredningen blev som den blev är att direktiven som gavs till utredarna är undermåliga. Utredningen skulle leda fram till förslag som kan skapa förståelse och insikt hos främst de små kunskapsintensiva företagen om de ekonomiska vinsterna och kostnaderna med patentering, leda fram till förslag om hur kunskapsintensiva företag kan stimuleras till att i ökad utsträckning patentera sina innovationer, belysa sambandet mellan patentering och ekonomisk tillväxt och innehålla en analys av nedgången av patenteringsfrekvensen i Sverige och de viktigaste orsakerna till denna.
Det som präglar utredningen är synen att staten alltid är god och att problemet därför inte kan finnas i systemet. Förslagen till lösning på problemen blir därför att staten ska ge medborgarna förståelse och insikt, inte att ändra på ett system som inte fungerar. Utredningen utgår från att det som behövs är att staten säger till de svenska företagarna att de är för dåliga på att driva sina företag, eftersom de inte ansöker om patent i tillräckligt stor utsträckning.
Ett förslag som utredningen förordar som Konkurrensverket kritiserar är idén om att öronmärka pengar inom ramen för forskning och utvecklings-medel för patentinvesteringar. Detta kan leda till att företag ansöker om skräppatent istället för att satsa på riktig utveckling.
Problemet med ett minskat antal patentansökningar bland småföretag är inte bristande information om hur man ansöker om patent eller varför man ska göra det det begriper varenda företagare som sysslar med utveckling utan att små och medelstora företag inte har resurser att försvara sina patent när större företag med bättre resurser inkräktar på deras patent. Detsamma gäller när situationen är den omvända, det vill säga att små företag får hot om stämning från större företag för patentintrång när det inte finns fog för det.
Det som behövs är ett bättre tvistlösningssystem för patentfrågor där det inte är de ekonomiska resurserna som avgör om en uppfinnare har råd att försvara rätten till sina innovationer.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!