Årets Grönköping utsett

Det var fullsatt på Pelles Lusthus i går kväll när Årets Grönköping utsågs under festliga former. Förklaringen till att spektaklet ägde rum i Nyköping är enkel: det är Nyköping som är årets Grönköping.

Övrigt2006-01-11 22:14
Så, hädanefter bor alla Nyköpingsbor i Grönköping. Fast bara under 2006. Så det är kanske enklast att vi även under det här året säger Nyköping. För att undvika förvirring.
Förvirrat var det inte i går kväll, men däremot både folkligt, festligt och fullsatt. 200 personer hade sökt sig till lusthuset, något som överraskade både Pelle Nilsson och medarrangörerna från Grönköpings Veckoblad.
Jag trodde inte att det skulle bli så många här, men det är ju jätteroligt, sa Peter Norrblom från tidningens redaktion.
Nytillträdde chefredaktören Olov Norbrink som skulle ha sitt första offentliga anförande i just denna roll sade sig till och med vara lite nervös.

Så medan de 200 gästerna intog grönröra med bröd och lyssnade till musiken som Grönköpingssextetten spelade så filade han kanske på sitt anförande i huvudet.
Även chefredaktören verkade vara imponerad över den stora publiken.
Pelle Nilsson sa tidigare att ni skulle försöka göra Nyköping till ett litet Grönköping. Ni har redan misslyckats. Det finns mer folk här i kväll än i hela Grönköping.
Konferencier för kvällen var Grönköpings borgmästare, kvällen till ära spelad av Lasse Lindberg.
Han bjöd på både sång och spex.
Bland annat drev han med Sörmlands museum, angående utgrävningarna vid lusthuset, och allmänna kommunfrågor i bästa Grönköpingsanda.
Under kvällen fick Grönköpings, förlåt Nyköpings, kommunalråd Göran Forssberg ta emot det diplom som visar att Nyköping under hela år 2006 får äran att kalla sig Grönköping.

Jag är glad och stolt, sa Forssberg och menade att det hela var Nyköpingsbornas förtjänst.
När jag blev tillfrågad att komma hit så undrade Pelle (Nilsson) om jag vågade det. Jag citerar Tage Erlander, som sa att det som inte tål att skämtas om inte heller tål att tas på allvar.
Nu hade Göran Forssberg inte så mycket att vara orolig över. Visserligen fick han genomgå en privat frågestund med borgmästaren och visa prov på sina saxofonkunskaper, men mycket värre än så blev det aldrig. Det var helt enkelt bara festligt och trivsamt.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om