Bara osämja hindrarAlliansen från seger
För första gången kan även Feministiskt initiativ (fi) avläsas i en väljarundersökning. Organisationen får 2,5 procent av rösterna vilket är långt ifrån de 17 procent som tidigare har sagt att de kan tänka sig att välja ett feministiskt parti. Det är inte säkert att partiet når fyra procent ens när det är formellt bildat och Fi måste deklarera var det står i sakpolitiska frågor. Att diskriminering av kvinnor är oacceptabelt är de allra flesta överens om. Men enligt Ebba Witt Brattström som är en av Fi:s förgrundsfigurer finns det inget mer att göra på lagstiftningens område vilket gör det svårt för partiet att enas om en feminism som inte tar hänsyn till höger- vänsterdimensionen. Det visar sig redan att Fi tar sina röster från vänstern och miljöpartiet.
Folkpartiet är starkt framför allt i storstäderna medan centerpartiet står stilla på 6,2 procent. Det har stora svårigheter att lyfta trots en populär partiledare som Maud Olofsson. Centern lider fortfarande av den slutenhet som präglade partiet under lång tid och har trots framgångar på lokal nivå svårt att nå ut med sin politik på riksplanet. Centerpartiet måste öppna sig och ta emot nya tänkare och praktiker som vill utveckla och driva idéer för att bli ett alternativ för fler väljare.
Moderaternas strategi att överge de ståndpunkter som har placerat dem i högerburen och i stället göra gemensam sak med mittenpartierna har varit framgångsrik. Politiken har blivit allt mer homogen men relationen mellan opposition och regering har blivit allt mer polariserad. Många traditionella s-väljare som vill ha riktiga jobb och tillväxt har fått nog och tvekar inte att ta steget direkt till moderaterna. Bland den stora grupp väljare som ännu inte har bestämt sig finns många som har lämnat socialdemokraterna för soffan i protest mot arbetarrörelsens roffarmentalitet och Göran Perssons arroganta behandling av kommissionär Margot Wallström.
Det allvarligaste hotet mot en borgerlig valseger är att Alliansen inte klarar av att hålla ihop. Men kan partierna enas om en gemensam politik på de viktigaste områdena har de tveklöst stora chanser att vinna valet.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!