Bättre luft med ny standard för filter
En ny standard för filter ger bättre luft. Det anser i alla fall Anders Freyschuss vd på Camfil i Trosa som i dag deltar på en energi- och miljökonferens i Stockholm.
Tidigare har man bara behövt redovisa effekten hos ett nytt filter men då vissa blir sämre med tiden har det varit missvisande, säger Anders Freyschuss.
Den nya standarden säger att ett filters lägsta effektivitetsnivå också ska redovisas. Alltså hur bra ett filter är då det är som sämst. Att det tog branschen 20 år att komma överens om den nya standarden förklarar Anders Freyschuss såhär:
Det finns cirka 20 säljare av filter i Sverige men bara tre kan testa sina egna produkter. Det ligger inte i allas intresse att införa den här standarden.
Eftersom ni har varit med och arbetat fram standarden kan man anta att ni står er ganska bra i testerna?
Camfils filter står sig väldigt bra i standarden. Vi har ett högt kvalitetsmål och har alltid haft såna krav på våra filter.
Under tisdagens konferens är den nya standarden en av diskussionspunkterna.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!