Bra vård om man får tid
I en debattartikel i Dagens Nyheter försöker Lars Isaksson och Illmar Reepalu, ordförande i Landstingsförbundet respektive Svenska Kommunförbundet, ta politiska poänger på rapporten genom att hålla ett försvarstal för den svenska modellen och den solidariskt skattefinansierade vården.
Frågan är varför då? Det råder ju inte någon politisk oenighet om att vår gemensamma sjukvård ska finansieras via skattsedeln. Att den borgerliga oppositionen vill skapa mångfald och närhet genom att bryta landstingsmonopolet och låta fler privata entreprenörer utföra vårdtjänster förändrar inget i sak. Däremot skapar det fler valmöjligheter och skulle sannolikt tvinga fram ett bättre patientperspektiv.
Den senaste tidens kritik mot den psykiatriska vården har dock eldat under debatten om landstingens framtid, där allt fler kräver att staten tar över ansvaret för sjukvården. Kampen för att lägga ner landstingen anförs även av en del profilstarka socialdemokrater, med vår egen landshövding Bo Holmberg i spetsen.
Men här varnar rapporten för en övertro på organisationsförändringar. Sjukvården utvecklas bäst genom idogt inre förbättringsarbete, anser forskarna. Skrotar man landstingen utan att ersätta dem med en organisation som bättre tar tillvara patienternas och medborgarnas intressen, är risken stor att man slänger ut barnet med badvattnet.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!