Brister i kommunikationen om simskola

Planeringschef tillbakavisar uppgifter om att Gnesta kommun inte sökt statsbidrag för simskola.

Övrigt2018-11-15 08:45

Fritidschefen Malin Broquist uttalade sig i gårdagens SN om att kommunen inte sökt det nya statsbidraget för simskola åt sexåringarna. Det är något som Bengt Greiff, planeringschef på barn- och utbildningsförvaltningen, nu tillbakavisar.

– Det nya statsbidraget sökte vi redan i våras. Vi har fått 461 000 kronor som vi använt för att få förskolebarnen simvana. Det här bidraget kunde ha berört två förvaltningar men det är skolan som helt och hållet ansvarat för och sökt bidraget, säger Greiff.

Planeringschefen understryker att alla sexåringar i Gnesta omfattas av simundervisningen. Varför fritidschefen sa att man inte sökt bidraget är ännu oklart.

– Men det kan ju ha att göra med att vi bara i år hanterat 30 statsbidrag. Jag är den första att beklaga att det inte kommunicerats tydligare mellan skola – fritid, säger Bengt Greiff.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!