Den viktige centern Niklas Bröms kom på torsdagen överens med Nyköpings Hockey om att förlänga sitt kontrakt över 2013-2014. Kontraktsigneringar av den typen verkar vara något NH jobbar efter just nu. I veckan skrev man ju även en förlängning med backen Patrik Eklund.
Bröms är även en av tre spelare som gör comeback i fredagens träningsmatch mot Vimmerby. De övriga är Christopher Lindholm och Johan Norberg.
Bröms har missat halva höstsäsongen efter en riktigt otäck ljumskskada i Järfälla. Efter att ha varit på is ett par veckor känner han sig redo för match. Lindholm, som haft en lättare knäskada, kommer i så fall få nya kedjekamrater.
När det saknas tre ordinarie backar just mot ett skridskostarkt Vimmerby får Norberg, som är tillbaka efter upprepade hjärnskakningsproblem i höst, ett rejält test direkt.
Läs mera i fredagstidningen: NH-tränaren Fredrik Johansson om spelarläget och hur han resonerar i centerfrågan när det finns fyra bra alternativ till de tre första kedjorna.