Budget 2019 i Gnesta: Få nyheter när underskott ska hämtas upp

Socialdemokraterna och Moderaterna har presenterat kommunens budget för 2019, och en satsning på tvålärarsystem i grundskolan är den största nyheten.

Johan Rocklind (S), kommunalråd

Johan Rocklind (S), kommunalråd

Foto: Fotograf saknas!

Övrigt2018-12-03 16:45

Skatteintäkterna väntas öka med omkring 30 miljoner kronor nästa år, tack vare en fortsatt befolkningsökning i kommunen. Mycket av pengarna kommer dock gå till att täcka underskotten i skolan och socialtjänsten, pratade om under valrörelsen.

Förändringen kommer att ske successivt, men redan till höstterminen nästa år hoppas Rocklind att vissa lärare kommer att jobba i tvålärarsystemet.

– Det handlar om att hinna rekrytera behöriga lärare. Det får bil en utbyggnad i den takt det är möjligt, säger han.

Budgeten presenterades på kommunstyrelsens sammanträde på måndagen. Oppositionsrådet Håkan Ekstrand hyllade budgeten, som han själv haft möjlighet att påverka i och med den nya konstellationen, och yrkade bifall.

Men någon vidare debatt blev det inte, eftersom Vänsterpartiet och Miljöpartiet inte fått några handlingar inför mötet. Debatt lär det dock bli när budgeten ska avhandlas i kommunfullmäktige den 17 december.

Enligt Rocklind drog budgetarbetet ut på tiden efter att revisorerna förra veckan rekommenderat att sparade statsbidrag för flyktmottagande skulle läggas in i årets resultat, något som majoriteten till slut valde att inte göra.

– Det har varit lite klurigt, och flera grannkommuner har suttit i liknande diskussioner, säger Johan Rocklind.

Större budgetar

Kommunen räknar med 663 miljoner kronor i skatteintäkter nästa år. Barn- och utbildningsnämnden får 298 miljoner att spendera (jämfört med 282 miljoner i år), och vuxen och omsorg får 224 miljoner (192 miljoner i år).

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!