Byggprogrammet fortsatt populärt

Byggprogrammet på Gripenskolan och samhällsvetenskapsprogrammet hos Nyköpings enskilda gymnasium är två av de populäraste utbildningarna inför höstens gymnasiestart.

Övrigt2007-04-18 20:36
Höstens blivande gymnasister i Nyköping och Oxelösund ska i dagarna ha fått sina preliminära intagningsbesked.
Det är fortsatt många som söker till byggprogrammet, säger Yvonne Castell, vid Nyköpings kommuns intagningskansli.
Gripengymnasiets byggprogram erbjuder 45 platser och där finns det nästan två sökande till varje plats.
Vid friskolan Nyköpings enskilda gymnasium konkurrerar 140 förstahandssökande om 96 platser på samhällsprogrammet, det enda program som skolan erbjuder.
Det är glädjande att så många vill studera hos oss, säger Mikael Ackelman, rektor för skolan.
Även om det skulle finnas underlag för ett utökat elevantal på skolan menar Mikael Ackelman att det inte är aktuellt.
Det ligger i vår idé att vi ska vara en skola med cirka 100 elever i varje årskurs, 300 elever totalt, för att kunna erbjuda en trygg miljö med hög utbildningskvalitet, förklarar han.
En helt ny friskola i Nyköping är Elteknikbranschens gymnasium, som erbjuder elprogrammet som sin utbildning. Till de 28 platserna på programmet har det kommit in 53 ansökningar. Även på Gripengymnasiet finns elprogrammet och dit har 28 elever sökt. Därmed kommer elprogrammet igång på två gymnasier i Nyköping till hösten.
En skola som i den preliminära omgången inte fått särskilt många sökande till sina utbildningar är Utvecklingscenter i Oxelösund. Till totalt 96 platser finns 23 förstahandssökande noterade.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om