Christensson var jämnast i NBIS
Igår fick Nyköpings BIS-mittbacken Mattias Christensson ta emot priset för seger i SN-sportens svaljakt. Vinnaren kollar hellre på Södertälje eller NHL-hockey än allsvensk fotboll och är skolad i Frankrike.
Jag spelade hockey i SSK som ung och följer fortfarande Södertälje ganska ingående. Jag tycker att dom har värvat smart och får en enkel resa till kvalserien. Väl där kan det bli tuffare, resonerar Christensson.
Annars är det Boston Bruins i NHL som är favoritlaget.
Jag har följt Boston sedan jag var jätteliten växte upp med idoler som Cam Neely och Ray Bourque.
Men för egen del blev det snart fotbollen som blev förstasport. Om någon undrar var han har fått den utpräglade skolningen, att alltid ligga rätt i planen, ifrån så är det från mittbackarnas förlovade land, Frankrike.
Farsan jobbade i Frankrike i två år, så jag var med och spelade i Anger. De hade en väldigt seriös sektion för utvecklingslag och mötte många av storklubbarna, förklarar Mattias.
Efter hemkomsten till Sverige blev det spel i fyran i Nykvarn och tvåan med Syrianska innan han kom till NBIS mitt under den förrförra säsongen. Då blev han kringflyttad och var ofta ytterback. Under året har han varit en av lagets mest givna spelare som mittback.
Jag är väl hyfsat nöjd med mitt eget spel, men kan ändå inte vara nöjd med säsongen när det gick så dåligt för laget.
Men i år hade ni väl ett så pass ungt lag att placeringen ändå känns rätt okej?
Nej, utåt höll vi kanske låg profil, men internt hade vi siktat betydligt högre. Vi hade stora problem att få utdelning i flera matcher. Mötena med Eskilstuinalagen var riktiga besvikelser. Nu slog vi ju flera topplag också förstår inte riktigt hur ett så pass ihåligt lag som Gröndal kunde vinna serien till sist.
Har du någon favorithändelse från säsongen?
Ja, när jag kom direkt från en tenta till bortamatchen mot Ölme. När jag sprang in till omklädningsrummet hade det ju nästan hunnit gå en kvart av matchen. Nästan direkt när jag kom till avbytarbåset fick jag hoppa in, vilket var en liten chock. Och så fick jag rädda en poäng genom att göra mål det händer inte ofta, ha ha.
Varför vann du svaljakten?
Jag kan väl tänka mig att jag är ganska jämn och ofta fanns med i diskussionen.
Finns det någon spelare i laget som vi sportskrivare brukar missa att plussa för?
Då måste jag nog framhålla mitt mittbackskollega. MK (Magnus Karlsson) har betytt mycket för laget den här songen med sitt pådrivande.
I går kväll gjorde också avgående Stefan Fredriksson sin sista träning med årets gäng. Så här säger Stefan om SN-sportens svaljaktsvinnare:
Det är en mycket seriös spelare som har en stor egen drivkraft och alltid ger sitt yttersta även på alla träningsmoment. Han har dessutom klivit fram och visat sig målfarlig den här säsongen. Jag tror definitivt att han har kapacitet att hänga med i en högre division än tvåan.
När Christensson var som bäst i NBIS under säsongen, i början av hösten när flera av topplagen besegrades, var vi flera på läktaren som såg paralleller med Richard Janssons klass från ifjol. Superettanklass med andra ord.
Då gick det bra för hela laget men superettan kanske är att ta i. Men visst, jag tror nog att jag skulle kunna hålla i division 1.
Har du fått några anbud eller blir du kvar i NBIS?
Inga konkreta anbud alls. Men jag måste ta en funderare på hur mycket tid jag vill lägga på fotbollen och hur mycket på studierna, sedan får vi se.
Efter det att anfallaren Björn Anklev prenumererade på svaljaktspriset har det tre år i rad gått till backar; Ola Pettersson, Richard Jansson och så Christensson.
Jasså, ja det var i alla fall roligt att få efterträda så pass bra spelare, ler Mattias Christensson.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!