Då kommer hela Europa till Oxelösund

I maj är Oxelösund värdstad för EU:s vänortsprogram Douzelage. Då kommer representanter från nästan alla Europas länder hit.

EU kommer till Oxelösund. EU:s vänortsprojekt Douzlage kommer att samla representanter från nästan alla Europas länder.

EU kommer till Oxelösund. EU:s vänortsprojekt Douzlage kommer att samla representanter från nästan alla Europas länder.

Foto:

Övrigt2018-01-18 14:00

Integration. Det är en stor fråga för EU – och det är även det som blir fokus när Oxelösund blir värd för årets Douzelage-möte. Representanter från 27 länder kommer att stråla samman i Oxelösund under ett par dagar i maj.

Det blir ett stort arrangemang. Vi vet inte exakt hur många delegater som kommer än, men det blir nog mellan 150–160 personer från 27 länder. De sammanstrålar i Oxelösund den 10–13 maj och kommer att jobba ihop i workshops och seminarier, säger Niklas Thelin som är projektledare för Douzelage-mötet i Oxelösund.

Medlemskommunerna turas om att anordna Douzelage-mötet. Förra året genomfördes det i tyska Bad Kötzting och i år är det alltså Oxelösunds tur.

– Om jag minns rätt anordnade vi det senast 2001 och nu har turen fallit på oss igen, det ingår i åtagandet. Samtidigt finns ett intresse av att visa upp Sverige och Oxelösund. Det är en medlemskommun per EU-stat och de är ungefär lika stora och har liknande struktur som Oxelösund, fortsätter Thelin.

Temat för årets möte är ”Integration i europeiska städer”. En uppföljning på förra årets möte i Tyskland som kretsade kring invandring och flyktingar.

– Det kändes som ett logiskt val. Vi har haft en ganska omfattande invandring till Oxelösund under 2015 och 2016. Nu har många av dem fått uppehållstillstånd och behöver integreras. Integrationen är något som EU:s kommuner behöver lösa, både av ekonomiska, sociala och humana skäl, säger Thelin.

Nu väntar ett stort arbete för att få ihop allting. Förutom själva arrangemanget och logistiken ska alla deltagarna bo och äta i Oxelösund. Anmälningarna håller på att tas in och ska vara klara till slutet av februari.

Kommunstyrelsen har tidigare avsatt två miljoner kronor till arrangemanget, men nu har man blivit beviljad 20 000 euro från EU, så kommunen kommer undan något billigare.

– Nu är tanken att det får kosta max 1,8 miljoner av kommunala medel, säger Niklas Thelin.

Vänortsmöte i Oxelösund

När: Den 10–13 maj

Deltagare: En kommun av liknande storlek som Oxelösund från varje EU-land, undantaget Litauen vars kommun hoppat av. Deltagarna delas upp i tre grupper: Ett för ungdomar, ett utbildningsmöte för pedagoger och skolpolitiker och ett på kommunledningsnivå.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!