Daniel Svensson allt närmare eliten
Denna säsongen har NRS Daniel Svensson tänkt att växla upp ett steg. Fjärdeplatsen på nya hästen Cash 40 vid Borås Grand Prix var ett steg på den vägen. Extra glädjande när flera kända ryttarnamn fanns efter honom.
Den är väl tänkt att vara min förstahäst, säger Daniel.
Och den senaste tiden tycker han att ekipaget gått allt bättre.
Det började redan vid förra tävlingen i Kungsbacka. Då var vi åtta.
Vid helgens stora tävlingar i Borås gick det än bättre för duon. Vid söndagens stora Grand Prix-hoppning på 1,55 slutade de fyra efter en nervkittlande omhoppning. De fem bästa efter grundomgången gjorde upp om topplatserna.
Och Daniel var tidsmässigt väldigt snabb vid båda hoppningarna.
Cash 40 är rätt stor. Förut tyckte jag att det har varit en nackdel. Men nu har jag lärt mig att utnyttja detta, konstaterar han.
Fyra fel i grundomgången och näst bästa tid blev till åtta fel i omhoppningen även där med näst bästa tid av alla.
Extra kul var att det fanns flertalet kända ryttare efter Daniel i finalhoppningen. Helena Lundbäck, Peter Eriksson, Peder Fredricson, Lisen Bratt Fredricson och Malin Baryard fanns alla längre ned i finalhoppningens resultatlista.
Vann gjorde Niklas Jonsson, Örebro på Amorina.
Det här är det bästa jag gjort med Cash 40, helt klart. Och bland det bästa över huvud taget, säger Daniel.
Tanken är att han det här året ska växla upp och bli en klass bättre.
Målet är att ta sig in i utmanargruppen. Då får man hoppa lite i landslaget, säger han.
Närmast väntar coachuppdrag vid Göteborgs stora tävlingar i Påsk. Sedan tävlar han själv i Gävle.
Linda Heed startade i Borås med hästarna Sam och Rex. Det blev dock blygsamma placeringar för ekipagen.
NRS-ryttaren Kim Larsson var 14:e i en 1,50-hoppning.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!