De bytte dansbandsmusik till rocknroll
Efter knappt 20 år for bandet Jacks till dansbandshimlen. Men tre av fyra medlemmar sadlade om och bjuder nu mer lokalt på Freespel med en musikrepertoar bra mycket bredare än vad som det tidigare bjöds på.
Ja, till slut orkar man inte mer, säger Håkan och syftar på de eviga och långa resorna i dansbandssvängen.
Nu är vi hemma på en timme, fortsätter han.
Ja, målsättningen är att spela från Stockholm i norr till Linköping i söder och upp till Katrineholm, säger Patrick Eklöf.
Vi träffas hemma i Håkans garage i villan strax utanför Buskhyttan. Här står grejorna uppställda.
Vi brukar träffas och repa runt en gång i veckan, säger Juha Hietala.
Håkan var med de sista fem sex åren i Jacks. Patrick de fyra sista åren.
Freespel vänder sig nu till både till privata tillställningar och spel på offentliga ställen, mestadels pubar.
Vi möter en mycket bredare publik nu, konstaterar Patrick nöjt.
Vilket också kräver en annan repertoar och betydligt mer mångsidig musik. Nu bjuder killarna på rocknroll, disco och covermusik. Allt från Tomas Ledin till Cornelis Vreeswijk. Bland annat.
Så brett som möjligt. Men skulle någon önska dansbandsmusik är det inget problem. Det sitter fortfarande i ryggmärgen, ler Patrick.
Men ingen av killarna ser direkt ut att sakna den.
Att jobba med dansbandsmusik blir ganska förutsägbart, konstaterar Juha.
Även publiken blir densamma.
I ett års tid har nu Freespel funnits. Och nöjt kan killarna konstatera att konceptet fungerar. Att både kunna spela unplugged och med inspelat bakgrundskomp gör deras musi-
kaliska möjligheter större. Patricks saxofon är också en extra krydda bandet kan bjuda på.
Och vad som är inne för tillfället råder ingen tvekan om.
Framåt elva, halvtolv på kvällen då börjar man fråga efter 70-talsdisco. Det går väldigt bra. Born to be alive, Boney M, säger Patrick.
Det är annat det än Gråt inga tårar. Så sörj inte Jack´s försvinnande. Det blev mer rocknroll i stället.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!