Debut med mersmak

Hargs BK fick jobba i underläge hemma mot IK Tun i derbyt. På sju magiska minuter i första halvan förstörde Tun matchen med tre mål. Det blev till slut 04 och derbyt andades klasskillnad. Nyförvärvet Karin Karlsson hade en helkväll och var inblandad i tre av lagets mål.

Övrigt2005-06-07 23:25
Det här var kul, man kanske kan säga att jag kom in rätt i matchen, tyckte Karlson direkt efter slutsignalen.
Begreppet understatement passar där in på flera sätt. Matchen inleddes med grottfotboll och mycket kamp.Under den första kvarten stod hundratalet åskådare runt Krikonbacken och undrade om det inte skulle bjudas på mer än så här. Men så plötsligt tände matchen till efter tjugo minuter.
Och just Karin Karlsson hamnade i fokus när hon nyligen inkommen på planen i sin första bollkontakt satte 01. Ett välplacerat skott från tio meter ställde Camilla Hall i Hargsmålet utan chans. Det här blev inledningen till en halvtimme där Tun dominerade spelet kraftigt och radade upp chans på chans.
02 kom fyra minuter senare och här visade Karlsson prov på både bra bollbehandling och spelskalle när hon behärskat sågade sig igenom och rullade in bollen på egen hand.
Jag såg att deras försvarare var upptagna med våra forwards, så jag gick rakt fram, berättade hon.
Tre minuter senare var hon fyra centimeter från att göra ett äkta hattrick. En lång låg frispark av typen ormdödare, slagen av Isabell Gustavsson utifrån sidlinjen gick rakt mot mål och Karin släppte den bara förbi sig.
Jag försökte faktiskt styra in den, men det gick ju bra ändå, sa Karin Karlsson.
03 på en halvtimme gav lagen lite olika förutsättningar inför fortsättningen. Tun kunde spela ut och gjorde det riktigt bra, målmässigt kunde det ha runnit iväg betydligt längre. För Hargs del var det bara att försöka tända om.
Att vända 30 är betydligt värre än 20, sa Hargs Madelaine Johansson och fortsatte;
Det var ganska tungt att gå in i pausen.
Även om hemmaspelarna gav uttryck för en viss frustration emellanåt så tog man sig samman och gjorde ett allvarligt menat försök en stund in på den andra halvleken. Just Madelaine Johansson hade lagets första riktiga avslut när hon lyfte en boll över Tuns mål. Då hade det gått en timme.
Det blev riktigt roligt ett tag när Harg började ta för sig, samtidigt som det öppnade ännu mer för Tun. Hargs Inaam Arabi bjöd på matchens solonummer när hon lurade två Tun-försvarare och helt ren tvingade Erica Johansson till en kanonräddning. Trots sitt slit skulle Harg få lämna banan nollade medan Tun hann med ett fjärde mål. Sofia Sjöberg klippte till på en lång passning från Linn Karlsson och bollen satt högt upp i nätet.
Ingen tvekan om att de var bättre än vi idag, vi visste att Tun skulle vara taggat men det var ju vi också, avslutade Hargs Madelaine Johansson.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om