Den ryske presidenten pekar ut sin tronföljare

Övrigt2007-12-10 17:11
Biträdande premiärministern Dimitri Medvedev pekas av den ryske presidenten Vladimir Putin ut som efterträdare och han får dessutom stöd av det största partiet Enade Ryssland. Därmed är det i praktiken klart. Enade Rysslands politiska dominans gör att det inte finns något utrymme att tala om för motkandidater. Efterträdaren plockas ur Sankt Petersburg-klanen, Putins närmaste krets.
Samtidigt kan Vladimir Putin faktiskt ha påverkats något av den internationella kritiken mot inskränkningarna i den ryska demokratin. Nu stöttar han en kandidat med mer liberal framtoning, som anses mindre hökaktig än exempelvis försvarsminister Sergej Ivanov.
Kanske kan Dimitri Medvedevs mer liberala hållning påverka inrikespolitiken positivt. Utrymmet för inrikes opposition kan komma att öka och hetsjakten på oberoende medier att minska. Det går att nära en förhoppning om att Rysslands näste president vågar vara mer liberal och mindre KGB. Men det behöver inte betyda marknadsliberal. Bakgrunden i den statskontrollerade energijätten Gazprom talar ett annat språk. Men vi kan utgå ifrån att gasledningen i Östersjön står högt på den näste presidentens agenda.
Under Vladimir Putin har Ryssland visat storryska maktambitioner genom att lägga sig i grannländernas politik, allra särskilt om dessa likt Ukraina och Georgien blivit alltför EU- eller USA-vänliga. Som stor energileverantör har Ryssland har omfattande möjligheter att straffa grannländer som blir för frispråkiga i förhållande till de ryska intressena.
Ryssland bildar tillsammans med Kina ofta vetoladdade motvikter i FN:s säkerhetsråd. Ändå ligger det i Rysslands intresse att närma sig Europa och USA, åtminstone sett till handel och ekonomi. Men man bör inte underskatta den nationalistiska retorikens effekt på Vladimir Putins popularitet. Den tillträdande presidentens förhållande till nästa amerikanska president och till EU:s företrädare kommer att väga tungt i många frågor.
För egen del har Vladimir Putin redan gjort klart att han ska ha en en fortsatt inflytelserik position, kanhända som premiärminister. Därmed kommer visionen om Det Återupprättade Starka Ryssland, Putin-planen, även i fortsättningen att styra de stora sammanhangen. Det spekuleras även i att den avgående presidenten kan tänka sig en comeback inom några år. En obrottsligt lojal tidigare medarbetare på presidentposten, med stor tacksamhetsskuld gentemot sin företrädare, passar då som handen i handsken.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om