Det här sänkte höghusplanerna i Oxelösund

För dyrt att bygga – och för svagt intresse bland oxelösundarna. Det blev spiken i kistan för skyskraporna på Villabacken i Oxelösund.

Foto:

Övrigt2017-05-05 08:00

här har orter där det går att ha högre insats en fördel. Samtidigt har Peab som inriktning att i första hand investera på projekt där vi redan äger fastigheten. På Villabacken hade vi enbart ett markoptionsavtal.

Oxelösunds kommunchef Johan Persson berättar att kommunen erbjöd Peab att köpa marken efter att bolaget föreslagit att de skulle bygga ett hus i stället för två.

– Då gav vi dem ett erbjudande om att köpa hela marken och utveckla området. Då kom de till den här slutsatsen, säger Persson.

– Det känns inte bra att det inte blev av, men det är bra att frågan fick ett avslut och inte hänger i luften. Det är väldigt bra att Peab vill utveckla fastigheten Kajaken som de köpt, mitt emot kanothuset på Femöre, fortsätter han.

Miljöpartiet i Oxelösund välkomnar beslutet.

”Bostäder behövs! Det tråkiga är att vi har förlorat flera år på ett "blindspår", men positivt att vi nu får möjlighet att ta ett nytt helhetsgrepp om hela Villabackenområdet”, skriver de i ett inlägg på sociala medier.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om