Det regionala Almi
Tanken med Almi är att verksamheten ska vara regionalt anpassad och därmed inte se exakt likadan ut i hela landet. Men revisionen anser att skillnaderna i verksamheten inte alltid går att förklara med regionala skäl. Enligt Göran Cederholm är utformningen av verksamheten i Sörmland dock fast förankrad hos ägarna av Almi Sörmland, alltså landstinget och staten.
Det är trots allt på sin plats med en översyn av Almis verksamhet och uppdrag. Inte minst nu när samhället står inför en omfattande regionreform.
Almis organisationsform kan utgöra ett bekymmer. Behovet av ett regionalt Almi, eller motsvarade stöd för företags- och företagandeutveckling, finns. Nödvändigheten av direkt statlig styrning är betydligt mer tveksam.
Grundtanken var väl en Almiorganisation med starka lokala enheter. Sett utifrån verkar dock betoningen av koncernen, det statliga moderbolaget, har fått en allt större vikt på senare tid. Det går verkligen att ifrågasätta nödvändigheten av ett stort moderbolag när Almis uppdrag i huvudsak består av en tydligt mikro-orienterad lokal och regional verksamhet.
Ska Almi Företagspartner kunna fylla en vettig funktion i det framtida Sverige måste verksamheten baseras på ett intimt samarbete med regionerna ifråga om samhällsuppdraget, samt ett mycket begränsat mått av central statlig verksamhetsstyrning.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!