Elitseriepremiär med decimerat manskap
På söndag gör killarna i Brio elitseriepremiär, men med i laget finns varken duktiga nyförvärvet Peter Åhlén eller internationellt meriterade Roger Gustavsson.
Nyförvärvet Peter Åhléns rygg har sagt ifrån. Der verkar riktigt illa och som det ser ut nu kan han vara borta ända till jul. Dessutom saknas Team Sweden-bowlaren Roger Gustavsson som är och bowlar i Spanien denna helg.
Istället får de andra killarna ta större ansvar. En av dem som siktar på A-lagsplats är Håkan Sundberg.
I våras var han inte riktigt säker på kapaciteten, ville utvecklas i lugn och ro, och valde att stå utanför A-laget. Nu däremot, vet Håkan Sundberg precis var han har bowlingklotet och tänker på allvar konkurrera om en av de nio platserna i Brios förstaupp-ställning.
Nu är han stabil och säker, säger lagledaren Johan Ekström.
Karriären började i Oxelösunds BK för nio år sedan. I ett par säsonger har han spelat i Brios tröja och nu på söndag blir det alltså stor elitseriepremiär för Håkan och för Nyköpingsklubben.
Hemmamatch mot Piteå väntar, och visst pirrar det i magen.
Det ska bli jävligt roligt att prova på elitserien, men det är lite nervöst också, säger Håkan.
Hela sommaren har han hängt i bowlinghallen, men det är bara inte en massa träning som gjort att formen är på topp.
Nej, jag har vilat mig i form.
Om motståndarna Piteå vet han ingenting.
Jag har ingen aning om vad det är för lag, men jag tror att vi ska vinna. Det ska bli jäkligt spännande i alla fall.
Det egna målet för säsongen är att ta en fast plats i A-laget. För Brio är målsättningen att visa att de verkligen tillhör Sverigeeliten.
Laget mot Piteå ser ut så här: Christer Paulin, Håkan Sundberg, Jouni Kemppainen, Johan Åberg, Jonas Pettersson, Markus Kåbring, Johan Ekström, Mikael Halonen och Lars Billnert.
Jag tror vi är bra för att vi har så mycket bra spelare rakt igenom, avslutar Håkan.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!