Demoskop är det institut som ofta sticker ut i mätningarna, medan andra opinionsmätare till synes har en trögare rörlighet. För bara en kort tid sedan gav ett annat instituts aprilmätning vid handen att det rödgröna försprånget hade ökat. Därför bör man vara försiktig med tolkningarna.
Det som dock har hänt under den aktuella mätperioden jämfört med tidigare är att de rödgröna löftena har blivit mer fasta i konturerna. Väljarna kan nu bilda sig en tydligare uppfattning om vad som väntar om de rödgröna får trava in i Rosenbad.
Utöver detta ingår även uppmärksamheten kring Första maj i opinionsunderlaget. Om dessa rödgröna tillfällen i mediefokus har fått väljarna att omfamna Alliansen på nytt, är det onekligen intressant. Då talar vi ändå om ett rödgrönt skattepaket där Vänsterpartiet har fått ge avkall på mest, just för att inte skrämma bort för många mittenväljare.
Om Demoskopmätningen verkligen visar sig signalera början på en trend, kan vi räkna med att försiktigheten ökar markant från såväl Miljöpartiets som Socialdemokraternas sida. Då lär man köpa alltmer av regeringens politik, precis som i fråga om jobbskatteavdraget.
Miljöpartiet minskar mest i Demoskop medan Moderaterna ökar mest. Visserligen backar Socialdemokraterna också och såväl Folkpartiet som Kristdemokraterna ökar något, men det illustrerar ändå hur pass beroende av Miljöpartiets framgångar den rödgröna sidan är.
MP måste noga vårda sin medvind och har inte råd med många felsteg. Därför är det anmärkningsvärt att partiets ekonomiska talesperson Mikaela Valtersson går ut med att de som bor i relativt högt värderade bostäder, men inte har tillräckligt höga förvärvsinkomster för att betala den rödgröna fastighetsskattehöjningen, helt enkelt får ta lån på bostaden för att betala skatten (Ekot 5/5).
Att Miljöpartiet kräver att skattebetalarna ska låna till rödgröna skattehöjningar, är något som Alliansen garanterat inte kommer att tappa bort i valrörelsen.
En mätning gör ingen Allianssommar
I en tid där de flesta opinionsmätningar visar på en tydlig rödgrön ledning, går plötsligt Demoskopmätningen för maj mot strömmen. Den visar en statistiskt säkerställd ledning för Alliansen. Det är inte läge att hoppa jämfota över detta – än.En mätning gör ingen Allianssommar. Mätningar kommer och mätningar går, den som når flest röster på valdagen makten får. Men att den här omsvängningen är så pass kraftig i en tid när de rödgrönas löften så markant har dominerat mediebilden, är likväl anmärkningsvärt.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!