Få blir handledare för privat körning

Allt färre blir godkända som handledare för övningskörning sedan kravet på utbildning infördes. En sen start på handledarutbildningarna under våren och väntetider på upp till två månader till den obligatoriska introduktionskursen i Nyköping kan ha orsakat minskningen.

Övrigt2006-07-17 22:11
Minskningen är stor när det gäller godkända handledare i Södermanlands län.
Från 15 000 godkända handledare under 2005 har siffran minskat till 1000 godkända handledare hittills i år.
Vi på Länsstyrelsen har noterat den kraftiga minskningen av beviljade handledarskap i Södermanlands län. Men det är många prövningar av handledarskap som är på gång och det är köer på körskolorna som sköter introduktionsutbildningen, säger Karin Bergkvist, rättschef på Länsstyrelsen i Södermanlands län.
Lagändringen som infördes i år kräver att privatpersoner ska gå en introduktionsutbildning tillsammans med den som vill börja övningsköra innan de godkänns som handledare. Väntetiden på körskolorna i Nyköping varierar mellan två veckor och två månader för den tre timmar långa utbildningen för både eleven som ska övningsköra och för den tänkta handledaren.
När kravet trädde i kraft i början av året hade inte alla körskolorna hunnit utbilda sin personal vilket fördröjde ansökningar i början av året.
En godkänd ansökan om att vara handledare gäller på obestämd tid, men varje ansökan är begränsad till en specifik elev som ska övningsköra.

Stures trafikskola i Nyköping har under våren haft en kurs varannan vecka där omkring sexton personer har kunnat delta. Under sommaren ges färre kurser.
Det fanns inte tillräckligt med kurser i början av året, men nu har trafikskolorna i Nyköping börjat komma ikapp efterfrågan. Kursen handlar om vad handledarna ska lära ut och hur de ska lägga upp utbildningen.
Tidigare fick många som övningskörde privat för dålig kunskap, det räcker inte att köra till och från sommarstugan för att lära sig köra bil, förklarar Per Kideborn, trafiklärare på Stures trafikskola.

För att bli handledare måste man förutom tidigare krav på ålder och eget körkortsinnehav ha ett bevis på att man har genomgått introduktionsutbildningen och ett giltigt körkortstillstånd för personen som man ska övningsköra med samt betala en avgift på 120 kronor för att få sin ansökan prövad.
En person som övningskör får maximalt ha fyra privata handledare och en handledare får undervisa maximalt fyra elever.
Tanken med introduktionsutbildningen är inte att staten vill pungslå privatisterna utan att privata handledare ska kunna ge en bättre utbildning som ger säkrare förare, konstaterar Torbjörn Westman, trafikskolechef på Albertsons trafikskola.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om