Fler röstande än väntat i kyrkovalet
Röstningen till kyrkovalet som inleddes under söndagsmorgonen tycks locka fler än väntat till valurnorna i kyrkornas vallokaler i Nyköping.
Även 16-åringar har rätt att rösta i kyrkovalet, men de allra yngsta lyste med sin frånvaro.
De flesta som SN talat med angav att det "är ens plikt" att gå och rösta, som kristen och som medlem i svenska kyrkan.
- Jag vill också att det väljs in så många opolitiska kristna ledamöter som möjligt, säger Anna Stina Thorholm innan hon kliver in i vallokalen i S:t Nicolai församlingshem.
Men på sina håll verkade det inte helt glasklart om hur man som röstande skulle gå till väga.
- Det har varit lite krångligt och många har kommit och frågat oss om hur de ska bära sig åt, det är lite för mycket med fyra valsedlar, säger Stig Dagerhed som hjälper till med informationen kring valet i Alla Helgona kyrka.
Vid Alla Helgona kyrka är det hittills övervägande äldre som kommit för att rösta, men Stig Dagerhed tror att även andra grupper kommer att dyka upp senare under dagen.
- Barnfamiljerna brukar till exempel komma under eftermiddagen någon gång, säger han.
Valdeltagandet fick också effekter för besöksstatistiken under högmässan som inleddes klockan tio. Kyrkovärdarna vid Alla Helgona Kyrka uppgav att omkring 30 procent fler än normalt närvarade under söndagens högmässa.
Man kan rösta ända fram till klockan åtta i kväll, då vallokalerna stänger.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!