Runt 09-tiden i morse fastnade en buss från resebolaget Flygbussarna under järnvägsbron vid Brunnsgatan. Bussen var på väg ut mot Skavsta flygplats och åkte en omväg med anledning av det vägarbete som pågår längs med E4 genom Nyköping.
– Det är inte den normala körvägen för våra bussar. På grund av vägarbeten har vi lagt om resevägen, säger Zakaria Abna-Aissa, presskontakt på Flygbussarna.
Han berättar även att bron är 3,30 meter och att bussen är 3,70 meter.
– Jag vet i nuläget inte hur busschauffören resonerade.
En ersättningsbuss anlände kort därpå och transporterade passagerarna vidare till Skavsta flygplats. Den första bussen rullade därefter för egen maskin tillbaka till verkstaden.
– I nuläget känner jag inte till om det här har resulterat i några flygförseningar för våra passagerare, men om så skulle vara fallet kommer vi att kompensera dem, säger Zakaria Abna-Aissa.