Framtidshopp för NH trots sura siffror
Den vanligaste åsikten i pressrummet efter onsdagskvällens drabbning: Nyköping var det bättre laget. Men NH-tränaren Lenny Eriksson grämde sig givetvis inte mindre för det. Han kunde emellertid känna en uppåtgående formkurva och Lennys magkänsla brukar slå in påfallande ofta.
Lenny tyckte inte att SSK uppträdde som ett elitserielag. Och det fanns en känsla av mättnad nu när Sportklubben har nått förstaplatsen, kan bevaka sämst en andraplats och till sist ta sig till kvalserien med en grundträningsperiod i benen.
För det finns en hel del outtaget.
Men givetvis är det inte bara slumpen som avgör. SSK var lite hetare framför motståndarens målvakt och bet fast pucken när väl chansen uppkommer. Det där påminde om de flesta elitserielag. Utmärkte NH-målvakten Martin Holst fick sig ett tiotal rapp när SSK-spelare högg efter pucken. Kollegan i SSK-kassen, Magnus Lindquist hade det rätt lugnt fram till sluthetsen.
Värvningen av vasse skridskoåkaren och målskytten, Tomas Kurka, visar att SSK menar allvar. När det kommer att hetta till i kvalserien är Tomas Kollar tillbaka och tillsammans med Chris Dingman två monster framför målet.
SSK har fyra stabila kedjor, en bra backbesättning MEN båda målvakterna och försvaret får på allsvenskt vis problem djupt nere i egen zon där det drälls något lite för mycket. Målvaktsprocenten är hög, men det där måste Sportklubben slipa bort om det ska bli elitserien.
För Nyköpings Hockeys del bör det skaffas en målskytt som ersättare till Jörgen Rickmo om det ska bli playoff. De kvällar som allt inte flyter och man gör sju mål på en halvtimme mot Leksand _ det har gett eko i Hockeysverige så är antalet måltjuvar för få.
Men adderar man just en avslutare till den uppoffrande arbetsinsats som vi fick se mot SSK så kan det mycket väl gå vägen.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!