Grundaren av Toolox är nu klar med sin doktorsavhandling
Toolox är för övrigt världens hårdaste färdigvärmebehandlade verktygsstål och en relativt ny produkt på marknaden. Hårdheten är densamma rakt igenom och stålet är lättarbetat och formstabilt.
Konstruktören och grundaren av stålet, doktor Per Hansson, förklarar att man under en så lång arbetstid som sex år naturligt hamnar i en del svackor.
Ibland är det upp och ibland är det ned, säger han om arbetet med avhandlingen och förklarar vad det är som driver honom under de mindre lyckliga stunderna.
Min nyfikenhet och viljan att lära sig något nytt. Att förstå processen bakom något är det som får mig att fortsätta arbeta vidare.
Hans nyfikenhet har betytt enormt mycket för SSAB som i dag har patent på produkten Toolox som steg för steg sprider sig över världen.
Per Hansson känner glädje.
Att skriva en doktorsavhandling och sedan verkligen ha användning av den och kunna omsätta det man lärt sig och kunna tillämpa det i verkligheten är fantastiskt, säger teknologiedoktorn som också har annat i sina tankar är bara stål.
När Per Hansson inte jobbar gillar han att koppla av i skogen. Ända sedan han var liten pojke har jaktintresset varit stort.
Det är både spännande och avkopplande. Jag minns när jag fick följa med på jakt när jag var liten, säger 47-åringen på en dialekt som inte härstammar från Oxelösund.
I stället är teknologiedoktorn uppväxt i Karlskrona i Blekinge. En betydligt större stad än Oxelösund men ändå ganska lik vad gäller miljön runt omkring.
Det är en sjöstad. Jag tycker om att ha nära till vattnet och havet, kommenterar han och berättar om ett annat stort intresse.
Han gillar att fiska. Per Hansson har inte fångat någon större fångst under sitt liv, i alla fall ingen han vill skryta om, men en och annan gädda och öring har det i alla fall blivit.
Per Hansson forskade tidigare vid Institutet för metallforskning i Stockholm. Det var där som han kom i kontakt med sin nuvarande arbetsgivare SSAB. 1988 gick flyttlasset till Oxelösund där han fortfarande bor kvar. Någon längtan tillbaka till en större stad finns inte.
Nej, inte direkt. Jag trivs väldigt bra i Oxelösund. Här blir jag nog kvar ett bra tag till, ler han och förklarar att Toolox säkert går att utveckla ytterligare.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!