Hagerström tar ett 
kliv mot mer makt

Övrigt2012-12-08 05:00

Miljöpartiet i Nyköping har till slut valt vem som tar plats bredvid Malin Hagerström på som ett av partiets två kommunalråd. Som sin parhäst får hon Jonas Hultberg, en politiker som tidigare drog ned på sitt politiska engagemang för att tiden inte räckte till. Det svänger fort ibland.

Det är tydligt att Malin Hagerström tar position som MP:s förstanamn i kommunpolitiken. Hon blir vice ordförande i kommunstyrelsen, i rygg på Socialdemokraternas kommunalråd Urban Granström (S), och lämnar sin tidigare politikerroll till Hultberg. Det tror jag inte att hon är missnöjd med. Malin Hagerström är en politiker med ambitioner om att utöva makt och göra avtryck i politiken. De möjligheterna ökar nu drastiskt.

MP:s delade ledarskap har sina poänger, men säger Hagerström att det inte i längden kan vara en kvoterande åtgärd för att få in kvinnor på ledande poster. I stället talar hon om att MP nu fostrar dubbla ledare på delad arvodering, medan andra partier bara har en var.

Det delade ledarskapet är inte 50/50 utan 60/30. Positionerna har olika tyngd. Det har garanterat Malin Hagerström noterat som vice ordförande i kommunfullmäktige då kollegan Johannes Krunegård hade vice-posten i kommunstyrelsen. Nu får hon mer politisk tid till sitt förfogande och en stärkt position i kommunstyrelsen.

Jonas Hultberg är ett i stort oskrivet kort. Han hoppade av uppdraget i barn- och ungdomsnämnden ifjol för att landstingspolitiken tog lejonparten av hans tid. Där sitter han i landstingsstyrelsen och är vice ordförande i personalutskottet, men något större väsen har han inte gjort av sig. Ett återkommande omdöme utanför landstingets majoritetsbunker är "traditionellt miljöpartistisk" – ja, allt annat vore en skräll.

Vad betyder förändringarna för det rödgröna styret i Nyköping? Det har funnits – och finns – ett visst missnöje internt inom Miljöpartiet, att man inte har lyckats partiprofilera sig tillräckligt inom samarbetet.

Självklart finns åsiktsskillnader inom en flerpartimajoritet, möjligheten att synas handlar om taktisk kunskap och erfarenhet av att utöva politik. Här har MP stundtals varit för gröna. Men det är också tydligt att det rödgröna samarbetet har påverkats av turbulensen kring Nyköpingshemsaffären och de uppslitande turerna bakom kulisserna. För närvarande verkar de rödgröna mer samverka än bilda genuin gemenskap.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om