Hedebyskolan vinner betygsjakten
Statistiska Centralbyrån har tagit fram siffror som visar betygen för de elever som gick ut nian förra våren. I Trosa kommun finns två högstadieskolor _ Hedebyskolan i Vagnhärad och Tomtaklintskolan i Trosa.
"Meritvärdet" _ ett sätt att beräkna betygen i de viktigaste ämnena _ ligger för Vagnhäradseleverns del klart över riksgenomsnittet. Trosaeleverna ligger under.
Andelen elever behöriga att komma in på gymnasiet var högre i Vagnhärad. Fler elever i Trosa fick underkänt i ett eller flera ämnen.
_ Båda skolorna har relativt få elever. Det gör att små skillnader i resultaten ger stora utslag i statistiken, säger Agneta Hultman, rektor på Tomtaklint.
Kajsa Larsson, rektor på Hedeby, håller med.
_ Visst är siffrorna trevliga för vår del. Men man ska vara medveten om att de varierar kraftigt från år, säger hon.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!