Hon går i pappas fotspår
Hon är envis, viljestark och dominant. Anna Grönlund har alltid velat styra och ställa. Nu går Anna in i rollen som förbundsdirektör för Svenska bussbranschens Riksförbund. I pappas fotspår.
Jag tyckte att det var spännande, säger hon.
En tid senare sökte Sveriges Byggindustrier någon som kunde jobba med kommunikation och nya medier. Det blev Anna. Därefter ramlade jobberbjudanden in. Det ena bättre än det andra. De har tagit henne till bussbranschen, vidare till Mäklarsamfundet och tillbaka till bussbranschen igen som förbundsdirektör.
Det var ett erbjudande jag inte kunde motstå, säger hon.
Anna är uppväxt i Vagnhärad. Pappa Christer Fridell jobbade som VD för Södermanlands Läns Trafik AB och Näckrosbuss. Nu fyller han 65 år och är inte längre lika aktiv i branschen.
Han har mycket kunskap och ett enormt kontaktnät. Han kan råda, sporra och coacha mig, säger Anna.
Hon är inte säker på om hon haft det här jobbet i dag om det inte varit för att hennes pappa jobbade i branschen. Det har gett henne en relation till den.
Jag kom ihåg när jag var liten och läste i SN om vad som hände inom bussbranschen. Jag har följt bussbranschen sedan dess så den har en extra plats i mitt hjärta, säger Anna som nu går i pappas fotspår.
Anna är klädd i en beige dräkt; knälång kjol och kavaj. Hon har glittriga högklackade skor. Den oranga scarfen matchar hennes starka läppstift. Håret är fönat till en snygg och prydlig page. Hon ser kvinnligare ut än vad jag fördomsfullt hade förväntat mig av en kvinna som jobbat inom bygg- och bussbranschen. Yrkeskåren består mest av män.
Men det är flest kvinnor som reser med buss, påpekar Anna.
Hon berättar senare att hon är ganska dominant som person.
Min man brukar påstå det, skrattar hon.
Han är vd för ett it-företag och därmed även han van vid att bossa.
Vi har en tydlig ansvarsfördelning hemma. När vi skulle renovera så fick vi bestämma hur det ska se ut i var sitt rum, säger hon.
Anna har alltid strävat efter att få vara med och bestämma. Överallt. Hon har varit intresserad av politik ända sedan hon var barn. Många barn dör nästan av tristess av ordet politik. Gubbar i slips och kavaj, hur spännande är det? Men Anna var inte sån. Hon tyckte faktiskt att politik var roligt. Hon skrev brev och insändare, var elevrådsordförande och aktiv i ridklubben och som trettonåring gick hon med i Folkpartiets ungdomsförbund.
Pappa är lite så. Vi har många gemensamma egenskaper. Vi är envisa, viljestarka och dominanta, säger hon.
När hon fick barn gick hon med i skolans föräldraförening och hon var lagledare i båda sönernas fotbollslag trots att hon inte intresserade sig särskilt mycket för fotboll.
På så sätt kunde jag styra och ställa, säger hon och brister ut i skratt.
När Anna pratar privatliv har hon nära till skratt. När hon pratar om yrkeslivet är hon allvarligare och väger sina ord.
Kollektivtrafiken är viktig för att samhället ska kunna fungera på ett bra sätt, säger hon.
En av de viktigaste frågorna hon vill jobba med är trafiksäkerheten och att alla företagare som finns branschen ska få det lättare.
Vad är den största utmaningen med det nya jobbet?
Att få ännu fler att åka kollektivt. Jag är övertygad om att det är enda sättet för vårt samhälle att långsiktigt lösa dagens klimatproblem. Dessutom, ger det underlag för fler linjer, vilket i sin tur ger ännu fler människor möjlighet att ta sig till arbete och fritidssysselsättningar runt om i hela landet.
Och för dig personligen?
Att leda en organisation med 400 företag, som gemensamt har över 20 000 medarbetare. Det är enorm utmaning. Att föra branschens talan är inte alltid lätt, det kräver en stark vilja och tro på det man jobbar med. Det kommer alltid finnas människor som tycker att man borde gjort på ett annat sätt.
Nervöst?
Det är klart det är nervöst annars skulle det vara fel på mig! Men jag känner mig stolt, hedrad och glad att de vill ha tillbaka mig i den här nya rollen. Jag kan inte göra mer än jag kan. Medlemmarna har valt mig och de köpte ju inte grisen i säcken eftersom de känner mig sedan tidigare.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!