Honken på väg hem
Precis när sommaren äntligen slagit ut i full blom väljer ett stort antal killar att kliva in i kylan inne på hockeyrinken vid Rosvalla. Årets upplaga av hockeymålvaktskolan har dragit igång. Och i går gästade keapern Johan Honken Holmqvist skolan.
De två senaste säsongerna har han tillhört Minnesota, men framförallt spelat i farmarlaget Huston Aeros i AHL-serien. De missade slutspelet, därmed var det färdigspelat redan i april. Och nu, med en lockout under uppsegling inför hösten, kan det bli längre vila än planerat.
Jag är free agent nu, så jag vet inte hur det blir, berättar han.
Det innebär att hans kontrakt löpt ut. Blir det lockout i den nordamerikanska serien så finns det en chans att en av Sveriges bästa målvakter spelar här hemma i höst. Innan det bar av över Atlanten var han klubbkompis i Brynäs med Johan Asplund, som nu spelar i NH. Så kanske får vi se honom tillbaka i sin gamla klubb till hösten. Honken och Brynäs har i dagarna har kommit överens om ett ettårskontrakt, som börjar gälla den 16 september, under förutsättning att han inte får något kontrakt före den 15 september. Fram till dess kommer han att träna och spela träningsmatcher med Gävlelaget.
Jo, Brynäs är intressant. Jag har inget jobb nu. Och sen beror det på vilket erbjudande jag får. Det är inte säkert att jag tar det. Men får jag ett bra kontrakt i en bra NHL-klubb så åker jag. Och det börjar bli dags nu, försäsongen drar igång på måndag.
Lockouten gäller ett lönetak för spelarna och just nu är positionerna låsta. Både spelarfacken och klubbarna har lagt var sitt bud som den andra sidan förkastat, och positionerna är låsta.
Känslan just nu är att det blir lockout. Ingen vet hur länge det kan hålla på. Det kan bli en vecka eller ett år. Det sista datumet den kan dra igång för att det ska bli en säsong är 15 januari, har jag hört. Jag är inte säker, men det var väl då den drog igång förra gången det var strejk, 1994.
Blir det så får Brynäs, som senaste säsongen slutade trea från slutet och med nöd och näppe klarade sig kvar i Elitserien, ett välbehövligt tillskott. Laget slutade säsongen med ett minus i målprotokollet på 30 mål samtidigt som Honkens säsong i Huston Aeros gick riktigt bra.
Vi hade 26 vinster, av dem hade jag 24 stycken där jag släppte in ett mål eller inget.
Men i dag är han kvar i Nyköping och tränar med hockeyskolan. Ett skönt avbrott under en rörig sommar.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!