Socialminister Hägglunds problem är att han aldrig har klivit igenom tv-rutan och fått någon riktig förtroendeskjuts uppåt. Det är en problematik som han delar med avgående vänsterledaren Lars Ohly. Listan över succéval är minimal. Båda har tvingats vandra i framgångsrika företrädares skor.
Det stormar nu om Göran Hägglunds partiledarpost. Supportrarna blir lite tystare för varje vecka som går utan att opinionssiffrorna förbättras. Missnöjet växer. Det är en besvärlig utveckling för KD-ledaren.
Flera andra partier – som Centerpartiet, Vänsterpartiet och Miljöpartiet – har valt eller kommer att välja en föryngring på partiledarposten. Om alla springer i den riktningen öppnas en yta åt andra hållet. Kanske är det så att KD sneglar däråt? Minns att en erfaren politisk räv som Mats Odell hukar i kulisserna. Han har sagt sig ointresserad av att bli partiledare, men det behöver ju inte betyda ett dyft. Det är skillnad på spekulation och skarp fråga.
Å andra sidan, om Göran Hägglund lyckas övertyga sina partikamrater om framtiden blir han ju mer av en Alf Svensson för varje år som går. Utan att låta som en pastor.