Det var en påsk för över 20 år sedan som Gulli började skriva sina sagor. Grannbarnen skulle gå påskkärring hos henne och inför besöket skrev hon ett första sagokapitel. Hon läste avsnittet för barnen, som blev överförtjusta och tog med sig sagan hem. Därefter skrev Gulli ett nytt avsnitt varje vecka, som hon postade till barnen.
Gullis sagor har alla möjliga olika inriktningar, det är troll, tomtar och prinsessor, men Gullis stora intresse för historia har även medfört att hon skrivit ned minnen från sin barndom och sådant som hon fått berättat för sig. Många sagor är även inspirerade av verkliga händelser.
– Men i sagans värld kan allting hända, där är ingenting omöjligt, säger Gulli, som ofta fick inspiration om natten och skrev ned sina berättelser dagen efter. Allt på en gång.
De färdiga sagorna läste hon bland annat för barn, på hembygdsgården i Björnlunda. Dikter skrev hon mest för sin egen skull. Vi bläddrar bland pappren som är sorterade i olika mappar. Gulli letar efter sin favoritdikt.
– Men jag kan den i huvudet, du ska få höra den: ”Jag är en veteranbil, en bil med stil...”, börjar Gulli, med en inlevelsefull berättarröst som jag förstår har fängslat många barn. Ögonen lyser piggt och hon betonar varje ord omsorgsfullt.
Till Björnlunda kom Gulli och hennes man tack vare en affär. Hennes man var butiksägare och jakten efter en egen butik forslade dem runt i Sverige, för att i mitten på 50-talet slutligen landa i Björnlunda. Här byggde de sin egen butik, med ett tillhörande hus.
– På den tiden var det hårt motstånd mot att bygga lanthandel, det gick, men det gick inte fort, berättar Gulli.
Men det blev en butik med stort varuutbud som Gulli och hennes man skötte med mycket engagemang. I dag drivs butiken av Gullis son.
Med sina 89 år har Gulli numer svårt för att både läsa och skriva, men hon lyssnar gärna på talböcker. Gulli och hennes dotter har haft tankar på att skicka in Gullis sagor till ett förlag, men det mesta är skrivet på skrivmaskin, ingenting finns sparat i någon dator vilket försvårar processen. I stället får besökarna på Gnesta bibliotek nu ta del av verken.
I sagornas värld
– Det bara kom ut genom pennan.Så förklarar Gulli Jarbell sin enorma mängd med eget skrivna sagor, som hon alldeles nyligen har kopierat upp och lämnat till Gnestas bibliotek. Gulli har även en uppsjö med eget skrivna dikter som hon skänkt till ålderdomshem.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!