Ingen planering för ökad tågpendling

Trosa och Gnesta har inte hunnit se över behovet av fler parkeringsplatser när Stockholm inför biltullar nästa vecka.

Övrigt2007-07-27 20:53
Regeringens beslut att införa den så kallade trängselskatten permanent i Stockholm från och med augusti kom så snabbt att Trosa och Gnesta inte hunnit reagera på vad det kan betyda för antalet Stockholmspendlare som vill ta tåget istället för att betala trängselavgifterna.
Fram till valdagen tyckte i alla fall mitt parti, moderaterna, att det var dumt med biltullar, säger kommunalrådet i Gnesta, Henric Sörblad (m).
Det blir därför inga nya parkeringsplatser för det ändamålet. Men Stig Tördahl, teknisk chef på Trosa kommun, är behovet inte så stort.
När försöket med trängselskatten pågick så fick vi inga indikationer på att det saknades parkeringsplatser.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om