John vet hur mycket ett par glasögon betyder
Behåll ett par glasögon i reserv. Har du andra du inte behöver så skänk dem till oss, säger John Godoy. Den 5 mars åker han tillsammans med 14 andra volontärer i Vision For All till Argentina och Venezuela för att göra synundersökningar på de fattigaste. Med sig har de tusentals glasögon som de skänker de behövande.
Sedan starten har vi gjort 34 resor till olika länder och undersökt 26 000 människor, berättar John Godoy där vi sitter på hans arbete i Synoptik i Nyköping. Den första resan gick till Nicaragua 1995.
Frivilligorganisationer som Rotary och Lions hjälper till med insamlingen av glasögon och optiker sponsrar resor. I de länder som besöks ställer motsvarande organisationer eller kyrkan upp och hjälper till att hitta människor som behöver synundersökning.
Det handlar om de allra fattigaste som inte har råd att göra en undersökning eller köpa glasögon. Vi konkurrerar på det sättet inte med landets egna optiker.
John Godoy kommer från Peru och har studerat i bland annat USA. I Sverige har han bott i 20 år och har gått optikerutbildning här och även varit lärare på optikerskolan. Han bor i Ljungsbro utanför Linköping men jobbar i en optikerpool och kommer att vara i Nyköping åtminstone till sommaren. De glasögon som samlas in sorteras och tvättas och läggs i lådor vid regelbundna träffar i Ljungsbro.
En enkel prognos kan bli en fantastisk upplevelse för en synhandikappad. Den kan ändra deras liv genom att de undvikit saker de tidigare inte kunnat göra. Ibland har vi samarbete med ögonläkare dit vi kan remittera patienter.
I Argentina och Venezuela pågår att alfabetiseringsarbete av stora mått. Människor ska få möjlighet att lära sig läsa och skriva.
Med på resorna följer flera personer. De behöver inte vara optiker utan det finns arbete för dem som vill. Men varje person måste samla in en summa pengar för att personen ska kunna garanteras följa med. Allt sker ideellt. Vision For All har också varit i Afrika på en resa och det blir fler, enligt John Godoy.
Vi var i Uganda, Tanzania och Kenya i oktober och där fanns ett stort intresse av samarbete. Vi går vidare och söker pengar för en treårsperiod.
John berättar att det kom förfrågan från Asien om glasögon för människor som förlorat allt i tsunamins spår. Organisationen har skickat 25 000 par glasögon till Italien för vidare transport till de behövande i Asien.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!