Kraftig fartminskning på väg 53 genom Råby

I höstas körde var fjärde bilist för snabbt förbi Råby. Nu är det bara en tiondel som gör det. Efter NTF Sörmland och polisens årslånga projekt har bilisterna växlat ned.

Övrigt2002-06-24 16:51
Vid en mätning i höstas körde 27 procent av bilisterna över hastighetsgränsen 70 kilometer i timmen. Vid en mätning i slutet av maj körde bara 12 procent för fort. De flesta, eller 85 procent, höll sig till och med under 60 km/timmen.
Båda polisen och NTF tror att det är deras samarbete som förbättrat hastighetsmoralen.
_ Kan vi samverka i sådana här projekt så tror jag att vi närmar oss nollvisionen, även om det ser dystert ut nu, säger Lars Nordquist på NTF Sörmland.
Missnöjet med vägavsnittet genom Råby, som bland annat passerar förbi en skola, har funnits länge. Frågan är om de lägre hastigheterna håller i sig.
_ Vi ska göra en slutmätning i augusti_september för att se om det står sig. Man kan bara hoppas, säger Lars Nordquist.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om